Anasayfa / Ekonomi / Aksaray’da Hububatta Rekolte Düşüşü

Aksaray’da Hububatta Rekolte Düşüşü

Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, geçen yıl hububatta 850 bin ton rekolte elde ettiklerini, ancak bu yıl kuraklık nedeniyle 650 bin ton civarında rekolte beklediklerini belirtti.

 

Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, borsaya ait Tarım Ticaret Merkezi Satış Salonu’ndaki hububat alımlarını yerinde inceledi. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Özkök, kuraklık nedeniyle bu yıl hububatta rekoltenin düştüğünü belirtti. Özkök şunları söyledi:

”Türkiye’nin ve İç Anadolu’nun en az yağış alan 5’inci ili Aksaray’dır. Bu yıl kuraklık tabiri caizse rekolteyi vurdu. Rekoltenin eksikliği tamamen kuraklığa dayalı. Bu yıl gördüğünüz gibi hasat dönemimiz başladı. Fakat geçin yıllara oranla hakikaten rekolte düşüklüğü var ve bu bizi karamsarlığa sürüklüyor. Geçen yıl rekoltemiz yaklaşık 850 bin ton civarındaydı. Ama bu sene beklenen rekoltemiz 650 bin ton civarında. İnşallah bundan da aşağıya düşmemesini umut ediyoruz. 420 bin hektar tarım alanımız var. Bunun 320 bin hektarı sulu. Bunu da yarıya böldüğümüzde 160 bin hektar alanda tarım yapılmakta. Ama bildiğiniz gibi bizimki daha çok kıraç, kurak alanlarda hububat ürünlerimiz ekiliyor.'”

DHA

Aksaray'da Hububatta Rekolte Düşüşü

Aksaray'da Hububatta Rekolte Düşüşü

Aksaray'da Hububatta Rekolte Düşüşü

Aksaray'da Hububatta Rekolte Düşüşü

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Selahattin Demirtaş’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili olay paylaşım: Yanılmışız arkadaşlar!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasını paylaşmasının ardından cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan olay bir paylaşım geldi. Peçete üstüne yazı yazarak diploma yapan Demirtaş, "Yanılmışız arkadaşlar, diplomanın aslı var! Eğer olmasaydı suça bulaşmış herkes, seçimden sonra yargı önüne çıkacaktı. Kim böyle bir suça ortak olmayı göze alabilir ki zaten!" ifadelerini kullandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]