Anasayfa / Haberler / AKSARAY’DA HAYVAN ÜRETİCİLERİNE EĞİTİM SEMİNERİ

AKSARAY’DA HAYVAN ÜRETİCİLERİNE EĞİTİM SEMİNERİ

Aksaray’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından hayvan üreticilerine eğitim semineri verildi.

Bir otelde gerçekleştirilen programa çok sayıda hayvan üreticisi katıldı. Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Demirkan tarafından verilen seminerde üreticilere süt sığırlarında ayak sağlığı, tırnak sağlığı ve kaliteli süt üretimi konusu ele alındı. Hayvanlarda tırnak ve ayak sağlığının önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbrahim Demirkan, “Süt sığırlarında ayak hastalıkları, beslenme hastalıkları ve meme hastalıklarından sonra üçüncü büyük hastalıktır. Özellikle beslenmeye bağlı veya bazı enfeksiyon hastalıklara tırnak bakımının yetersiz olmasına bağlı gelişen bir takım sorunlardan sonra ayak hastalıkları yüksek oranda ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda özellikle süt veriminde yüzde 60, 65’lere varan oranlarda verim kaybına sebep olmaktadır. Zamanında yapılan tedaviler, teşhisler ve koruma tedbirleri ile bu ekonomik kayıplar zamanında önleniyor. Çiftliğin, işletmenin ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır” dedi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Mahir Sarı ise hayvanlardaki hastalıkları önlemek adına böyle bir seminer düzenlediklerini belirterek, “Bugün Aksaray’ımızda kaliteli süt üretimi ile ilgili bilgiler edineceğiz. Tırnak kesimi ile ilgili de bilgiler alacağız. Bu alanda 2 önemli konumuz var. Birisi hayvanlarda tırnak bakımı diğeri ise kaliteli süt üretimidir. Amacımız daha bilinçli bir üretim, daha bilinçli bir süt üretimi yapmaktır” dedi.

Eğitim seminerine katılan hayvan üreticileri ise seminerden son derece memnun olduklarını belirterek, bilmedikleri birçok konuda bilinçlendiklerini söyledi.

İHA

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]