Anasayfa / Dünya / ABD’ye zeytinyağı ihracatında büyük artış..Birde zeytinleri keseceğiz..

ABD’ye zeytinyağı ihracatında büyük artış..Birde zeytinleri keseceğiz..

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birlikleri tarafından hazırlanan Türkiye geneli zeytinyağı ihracatı verilerinden yapılan derlemede, kasım ayında başlayan sezonda temmuz ayına kadar bölümü kapsayan 9 aylık yapılan ihracat, geçen sezonun aynı dönemine göre yüzde 288 artarak 136 milyon dolara ulaştığı ifade edildi.

İhracatta en büyük payı 48 milyon dolarla İspanya alırken, bu ülkeyi 36 milyon dolarla ABD, 11 milyon dolarla İtalya ve 9 milyon dolarla Suudi Arabistan pazarları izledi.

İhracatta ikinci sırada olan ABD’ye geçen yılın aynı döneminde 4 milyon dolarlık zeytinyağı ihraç edilirken bu yıl bu rakam 9’a katlanarak 36 milyon dolara ulaştı.

Zeytinyağı ihracatında kalite ve fiyatın çok önemli olduğunu söyleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Uygun, ABD’nin önceki yıllarda İspanya, İtalya ve Tunus ağırlıklı zeytinyağı ithal ettiğini belirterek, “Geçen sezon rakiplerimizin rekoltesinin az olması ve bizim uygun fiyat vermemizden dolayı ABD pazarında ciddi bir artış oldu. İyi fiyat verdiğiniz sürece ihracat yaparsınız” dedi.

Yeni sezonda da iyi bir rekolte beklediklerini ifade eden Uygun, henüz resmi rekolte tahminlerinin yayınlanmadığı ancak bölgelerden aldıkları bilgiler doğrultusunda sezonu iyi bir rekolteyle geçireceklerini kaydetti.

Bu yıl zeytinyağı üreten ülkelerde de rekolte beklentisinin iyi olduğunu aktaran Uygun, buna rağmen ABD pazarındaki yerlerini korumaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]