Anasayfa / Dünya / AB’den tarım projelerine hibe desteği

AB’den tarım projelerine hibe desteği

Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi,2015 yılı KA104 Yetişkin Eğitimi Hareketliliği programı kapsamında hazırlanan “Hatay İli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektöründe İyi Tarım Uygulamaları Projesi” ile Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Avrupa’da Arıcılık Uygulamaları” projesinin AB tarafından hibe desteğine layık görüldüğünü söyledi.

Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Tüfekçi,“Hatay ili Türkiye’de tarımsal açıdan önemli bir yere sahip. Gerek toprak yapısı gerek ekolojik iklimi ile her mevsim bitkisel üretim yapmaya müsait bir coğrafya” dedi.
Hatay’ın Türkiye’nin tarımsal açıdan önemli illerinden bir tanesi olduğunu belirten Tüfekçi, “Gerek toprak yapısı itibari ile gerek ekolojisi iklimi ile her mevsim bitkisel üretim yapmaya müsait bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunu kıymetini de biliyoruz. Bu maksatla faaliyetlerimizi yılın 12 ayında hiç durmaksızın arkadaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. Geçmişten bu yana Hatay’da tarımsal faaliyet anlamında 120 bin hektarlık Amik Ovası başta olmak üzere bir çok noktada tarımsal faaliyet yürütülüyor” dedi.
“İskenderun, Dörtyol, Erzin bölgesinde narenciye başta olmak üzere, Altınözü ilçelerinde zeytin yetiştiriciliğinde Hatay önemli bir merkez olduğunu ifade eden Tüfekçi şöyle devam etti:
“Amik Ovası’da pamuk başta olmak üzere Mısır, buğday, havuç, kavun gibi ürünlerin yanı sıra her türlü sebzeyi yetiştiriyoruz. bunun yanında yine son zamanlarda ön plana çıkan kapama meyve bahçeleri özellikle sert çekirdekli meyve bahçelerinde kayısı, nektarin meyveleri ön plana çıkıyor.”
Avrupa Birliği Hibe Projeleri’nin de bahseden Tüfekçi, 2016 yılında uygulanmak üzere Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında iki adet proje sunduklarını belirterek, “Bu projelerden bir tanesi arıcılık ile ilgili projemizdir. Başvurumuzu Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü kanalı ile yaptık. Bir diğeri ise Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’de iyi tarım konulu projemizdi. Her iki projemizde Avrupa Birliği hibe projesine layık görüldü. Bu kapsamda özellikle personel hareketliliği anlamında arkadaşlarımız Çek Cumhuriyetine bir ziyaret planlamış durumda. Bu kapsamda Çek Cumhuriyetinde ve diğer ülkelerde bu faaliyet kolunda nasıl bir uygulama yürütülüyor, bize ne gibi katkıları olabilir bu maksatla bir ziyaret programı yapacağız. Sizi davet etmemizdeki sebep, projenin tanıtımını yapmak ve toplumda farkındalık oluşturmak” ifadelerini kullandı.
Bu proje kapsamında Hassa ilçemizde adaçayı projesini uygulamaya koyduk. Adaçayı yetiştirmek maksadıyla 8 bin adet fide dağıttıklarını ifade eden Tüfekçi, ”Yine önümüzdeki dönemlerde lavanta ayrı bir tıbbi aromatik bitki.Bu konuda çalışmalarımız devam edecek. Geçtiğimiz yıl safran bitkisini ilimizdeki 3 çiftçimizde uyguladık. Başarılı sonuçlar elde ettik. Yayladağı bölgemizde Summak yetiştiriciliği ile alakalı bir potansiyelimiz var. Onu daha da arttıracağız” dedi.

 

www.milliyet.com.tr

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]