Anasayfa / Fuar Takvimi / 6. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi

6. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi

Ankara’nın Kazan ilçesinde düzenlenen kongreye, 21 üniversiteden 450 öğrenci katılıyor.
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesince düzenlenen 6. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kazan Aile Yaşam Merkezindeki kongreye, 21 üniversiteden 450 öğrenci katıldı. “Dünya tarımı yeniden keşfediyor” sloganıyla düzenlenen ve iki gün sürecek kongrede öğrenciler, 7 oturumda 27 sözlü, 110 poster bildiri sunacak.

Kongrenin açılışında konuşan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ilçenin mücavir alanını oluşturan 60 bin hektarlık alanın 30 bin hektarının tarımsal niteliğini koruması için çaba gösterdiklerini söyledi. Ertürk, “Türk tarımının geleceğini üniversitelerin bir araya gelerek masaya yatırması ve geleceğini ziraat mühendislerinin Türk tarımı ile ilgili düşüncelerini bilimsel verilerle ortaya koymaları ve bunu da Kazan’da yapmaları bizim için onur verici.” dedi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Gökhan Söylemezoğlu da Türkiye’nin tarımsal bakımdan çok kötü durumda olmadığını belirterek, “Ama yapmamız gereken ve yol alınması gereken son derece önemli konular var. Yani ülkemizi özellikle ithalat bağımlılığından kurtarmak, katma değeri yüksek ürünler üretmek amacıyla Ar-Ge yapılanmamızı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Tarımda birçok sorunlarımız var ama son 15 yıl içerisinde belki yeterli görülmese de belli konularda çok önemli adımlar atıldığının da şahidiyiz.” diye konuştu.

 

 

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Nestle, bakteri yüzünden 2 çocuğun ölümüne neden olan fabrikaya kilit vurdu

Fransa'da içerdiği "E.coli" bakterisi nedeniyle geçen yıl ülke genelinde 48'i çocuk 56 kişiye bakteri bulaşmasına ve 2 çocuğun ölümüne yol açan Buitoni marka donmuş pizzaların üretildiği fabrika, bağlı bulunduğu Nestle tarafından kapatıldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]