Anasayfa / Ekonomi / 500 Bin Fındık Üreticisinin sesine kulak verilmeli,maliyetine satış ocak söndürür..

500 Bin Fındık Üreticisinin sesine kulak verilmeli,maliyetine satış ocak söndürür..

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TMO’nun Giresun kalite fındık için kilogram başına 10.50 lira, b kalite için 10 lira olarak açıklanan fiyatın son derece yetersiz kaldığını bildirdi.

Bayraktar, “Tüccar, TMO’nun verdiği fiyatın netini hesaplamış, kendi fiyatının altında kaldığını görmüş ve piyasa fiyatlarını hem Doğu Karadeniz’de hem Batı Karadeniz’de aşağı çekmiştir. Üreticimiz TMO’nun açıkladığı fiyata son derece tepkili. Hükümetimiz, 500 bin fındık üreticisinin sesine kulak vermeli, sorunu görmeli, acilen TMO fiyatlarını revize ederek tepkiyi dindirmelidir” dedi.

Bayraktar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri ile Ziraat Odalarının, Ordu, Giresun ve Trabzon’da yaptıkları hesaba göre üreticinin maliyetini, Trabzon için kilogramda 9 lira 90 kuruş, Giresun’da 9 lira 75 kuruş, Ordu’da 8 lira 75 kuruş, üç ilin ortalamasını 9 lira 47 kuruş olarak tespit ettiklerini; üstelik bu tespitin, Giresun için dekara 120 kilogram, Ordu ve Trabzon için dekara 150 kilogram ürün olacağı hesabıyla yapıldığı ancak verimin, Trabzon’da 73, Giresun’da 87, Ordu’da 104 kilogram civarında kalacağının tahmin edildiği bilgisini verdi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

YSK Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını kabul etti, ilk tepki İYİ Parti’den geldi: Hukuk hiçe sayıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden adaylığına ilişkin yapılan itirazları değerlendirilen Yüksek Seçim Kurulu, itirazların oy birliğiyle reddedildiği ve adaylığın kabul edildiğini açıkladı. Karara ilk tepki İYİ Parti'den geldi. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, "Bugün anayasanın açık kuralına rağmen hukukun en temel kaideleri hiçe sayılarak, anayasayı kendilerinin ve daha doğrusu bir kişinin görüş, istek ve inançları, hatta ideolojileri doğrultusunda yorumlamaya çalıştıkları görülmüştür" dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]