Anasayfa / Dünya / 25 ilde patates ekimi yasaklandı mı?

25 ilde patates ekimi yasaklandı mı?

25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 25 ilde patates ekiminin yasaklandığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtirken, Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının geçtiğimiz ay bir soru önergesine verdiği cevapta 25 ilde toplam 141 bin 650 dekar alanda patates üretiminin yasaklandığı belirtilmişti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz ay Bakan Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vermişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının önergeye verdiği cevapta 141 bin 650 dekar alanda patateste hastalık sebebi olan organizmalar nedeniyle ekimin yasaklandığı kaydedildi. Strateji Geliştirme Başkanlığının cevabında, aralarında ülkede en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

EKİM YASAĞININ UYGULANDIĞI İLLER

Strateji Geliştirme Başkanlığının cevabında patates ekim yasağının uygulandığı iller; “Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon”

Konuyla ilgili olarak dün bir açıklama yapan Pakdemirli, sosyal medyada 25 ilde patates ekiminin bazı alanlarda yasaklandığı yönündeki paylaşımlar yapıldığını belirterek, sosyal medyadaki bu tür spekülasyonların kesinlikle doğru olmadığını ileri sürdü.

Pakdemirli, “Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Böyle bir şeyin sosyal medyada paylaşıldığı yönünde bana bilgi geldi. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı duydum. Ekim alanlarının karantinası ile ilgili belki bir şey olabilir ama bu karantina alanlarının son 4 yıl içinde en fazla bin dekar artı veya eksi yönünde değiştiğini görüyoruz. Yani dün olan bir süreç bugün de devam eden yarın da devam edecek. Patates ekim alanlarının hastalıklı olan kesimlerinin karantina altına alınmasıyla patates ekiminin doğru olmadığı bakanlık tarafından açıklanan yerlerdir.”

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]