Anasayfa / Ekonomi / Ziraat Odası Başkanlarından tarım alanlarındaki kaçak Bungalovlara tepki

Ziraat Odası Başkanlarından tarım alanlarındaki kaçak Bungalovlara tepki

Muğla İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Darcan ve Mustafa Hepokur da katılırken, alınan kararlar genel merkeze iletilecek.

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak toplantıda yaptığı konuşmada, Ziraat Odaları’nın Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinin en asil paydaşları olduğunu söyledi.

İl Koordinasyon Kurulu ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, pandemi döneminde tarımın ne kadar önemli bir sektör olduğunun tüm dünyada kanıtlandığını, özellikle Rusya- Ukrayna savaşı sonrası gıdaya erişimin daha da zorlaştığını belirterek, üretin çiftçilerin üretim yapabilmeleri için daha çok destek, gübre, ilaç gibi tarımın ana unsurlarında iyileştirmelerin yapılması gerektiğini açıkladı.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon kurulunda özellikle pandemi döneminde tarımsal alanlarda kaçak ve imara uygun olmayan Bungalow ve Villa tarzı kaçak yapılaşmaların her geçen gün artığına dikkat çekilirken, tarımsal alanların betonlaşmaması için önlem alınması istendi. 2020, 021, 2022 yıları arasında tarımın ana giderleri olan akaryakıt, zirai ilaç, fide, tohum, yem ve gübreye yüzde 200-350 oranında zam geldiği ve çiftlerin arazilerini ekemez duruma geldikleri, pandemi dönemini göz önünde bulundurarak üretimin devam etmesi için geçici olarak çiftçilerin güncel fiyatlar üzerinden acil olarak yüzde 50 desteklenmesi istendi.

Balık üretimi tesis yapımında 25 tonluk işletmelerin de kırsal kalkınma desteklemeleri içine alınması talep edilirken, tarımsal alanların imara açılması konusunda mutlaka Ziraat Odaları’ndan temsilci bulunması gerektiği açıklandı. Alınan karalar arasında Bakanlar Kurulunda görüşülerek Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık işletmelerinin geliştirilmesi programına Muğla’nın da dahil edilmesi istendi.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulunda alınan kararlar arasında, sulama ücretlerinin yüzde 50 oranında çiftçilere hibe olarak indirim yapılması, 2B arazilerinde müracaat, yapılandırma ve borç ödeme sürelerinin uzatılmasına yer alırken, Muğla’da seracılık tarımıyla uğraşan ve Domates üretimi yapan üreticilerimizin Rusya tarafından ihracata uygulanan kotalar nedeniyle üretimin yoğun olduğu ve diğer ülkelere ihracat yapılmadığı dönemlerde büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, Rusya ile yapılan ihracat antlaşmalarında bu yıl için 250 bin ton ile sınırlandırılan ihracat kota miktarının ilk etapta 350 bin tona arttırılması için Bakanlık düzeyinde girişimde bulunulması kararı alındı. Mazot Gübre Destekleme evraklarında mahalle muhtarı ve iki aza onaylarının kaldırılması, çiftçi kayıt sisteminin tamamının Zobis programı üzerinden Ziraat Odalarımız tarafından yapılmasına, 

Pars Grafit Nerelerde Kullanılır?

1. Makina Parçalarında Yağlayıcı Olarak
Makina parçaları üzerinde uzun müddet yapışabilmesi özelliği ile, makina yataklarında yağlama maddesi olarak kullanılabilir. Bu alan için kullanılabilecek grafitin çok saf olması (en az % 95 grafitleşmiş karbon) ve kuvars gibi sert mineralleri içermemesi gerekir. Taşıyıcı sıvının türüne bağlı olarak, grafit burada kuru veya yaş bir tabaka oluşturur. Kuru tip, fırın zincir ve arabalarında, motor silindirlerinde, deniz araçlarında ve kimyasal tesislerde; yaş tabaka türü ise, yüksek basınç altında, bilyalı yataklarda kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

2. Döküm Sanayinde
% 40 – 60 grafitleşmiş karbon içeren grafit tozlarının, asıl kullanıldığı yerler dökümhanelerdir. Kil ve kumla karıştırmak suretiyle döküm kalıpları yapımında kullanılır. Bentonit veya olivin ile karıştırılıp, öğütülmüş kok kömürü tozu ve petrol koku, bu sanayii dalında grafiti ikame edebilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

3. Kurşun Kalem Ucu Yapımında
Kurşun kalem ucu, işlenmiş kaolen, bentonit ve grafit karışımından yapılır. Bu kullanıma en uygun grafit türü, ince taneli ve kompakt olanıdır. Yumuşaklığı nedeniyle, daha çok doğal grafit tercih edilir. Saflığının yüksekliği oranında, bu alandaki kıymeti artar. Düşük kaliteli kalem uçları için amorf grafit kullanılır. Her iki durumda da arzu edilen grafit türü, aşındırıcı madde (kuvars gibi) içermeyen ve % 96 oranında grafitleşmiş karbona sahip olandır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

4. Motor ve Jeneratör Fırçaları İmalinde
Bu malzemeler, yüksek sıcaklıktaki amorf veya damar türündeki doğal grafitten yapılır. Bu amaçla uygun grafitin grafitleşmiş karbon miktarı % 85’ten fazla olmalıdır. Grafit fırça yapımında, zift, katran veya reçine ile bağlanmış grafit ve metal tozları (bakır veya gümüş) kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

5. Grafitin Diğer Kullanım Alanları
Son senelerde kuru pil sanayiinde, bol miktarda grafit kullanılmaya başlanmıştır. Bunun için pul türü (levhamsı) ve grafit tozu en uygunu olup, en az % 85 grafitik karbon içermesi gereklidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Mika’nın Kullanım Alanları

TermoPlastiklerde Mika:Doğrudan mekanik özelliklere etki ederek ; termal genleşme katsayısını azaltır büzülmeyi engeller. Buda boyutsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]