Anasayfa / Ekonomi / Yaş meyve taşımacılığında Hava Kargo dönemi..tam 1,5 milyon dolarlık kiraz taşındı..

Yaş meyve taşımacılığında Hava Kargo dönemi..tam 1,5 milyon dolarlık kiraz taşındı..

Türkiye’nin üretiminde dünya lideri, ihracatında ise üçüncü olduğu kiraz, Turkish Cargo ile uzak pazarlara açıldı.

Yaş meyve sebze ihracatçıları ile Türk Hava Yolları’nın (THY) kargo şirketi Turkish Cargo arasındaki anlaşmayla ihracatçılara destinasyona göre değişen oranlarda indirim yapıldı. Türk kirazı da bu anlaşmadan en çok faydalanan ürünler arasına girdi.

Kirazın raf ömrünün kısa olması ve ihracatta navlun maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı sıkıntı çeken üreticiler, hava kargoyla ürünlerini 20 ülkeye gönderdi.

Sezonun başladığı nisan ayından ağustosa kadar 155 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı kirazda Almanya, Rusya ve Hollanda en büyük pazarlar oldu. Endonezya, Singapur, Hong Kong, Malezya ve Bahreyn’e yapılan ihracatta hava kargo sayesinde önemli ölçüde artış gözlendi.

Yaklaşık 400 ton kirazın gönderildiği hava kargo sayesinde toplam ihracat yapılan ülke sayısı da 47’ye çıktı. Kirazda bu sezon yapılan ihracatın 1,5 milyon dolarlık bölümü uçakla gönderildi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, “Doğru yolda gidiyoruz, hava kargoyla ihracatı her yıl ikiye katlamak istiyoruz.” dedi.

İhracatçılardan gelen tepkilerin çok olumlu olduğunu aktaran Seyyar, hava kargo sayesinde ürünün İstanbul’da raflarda yerini almasıyla Hong Kong’da yer alması arasında çok zaman farkının olmadığını kaydetti.

Kiraz ihracatçısının hava kargo sayesinde uzak pazarlarda iyi fiyatlarla satış yapma imkanı da bulduğuna işaret eden Seyyar, “Geçmişte ihracatçının navlun maliyetleri nedeniyle giremediği birçok pazarda iddiamız arttı. Bu yıl bazı pazarlara deneme ürünü gönderdik. Gelecek yıl bu daha da artacaktır. Dünyanın tüm metropollerinde Türk kirazının raflarda yerini alması için çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]