Anasayfa / arıcılık / Yanlış Tarım İlaçları Arıları Öldürüyor, Toprağı Zehirliyor

Yanlış Tarım İlaçları Arıları Öldürüyor, Toprağı Zehirliyor

Avrupa Birliği’nde kullanımı yasak olan tarım ilaçlarının Türkiye’de kullanılmasına izin verilmesi Trakya’da arıların ölümlerine yol açıyor.

Avrupa Birliği’nde kullanımı yasak olan tarım ilaçlarının Türkiye’de kullanılmasına izin verilmesi Trakya’da arıların ölümlerine yol açıyor. Bu yıl arı ölümleri en çok Silivri, Çatalca, Marmaraereğlisi, Malkara, Şarköy, Süleymanpaşa, Hayrabolu, Keşan, Enez ve Uzunköprü ilçelerinde yaşandı.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanının cevaplaması isteğiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Yanlış tarım ilacı kullanımı ve arı ölümlerinin insan sağlığı ve çevre için felaket olacağını belirterek, Bakanlığın bir an önce tedbir almasını istedi.

Doç. Dr. Gaytancııoğlu, 2006 ve 2007 yıllarında da neonikotinoid grubu tarım ilaçlarının kullanılması nedeniyle ayçiçeği üretim bölgelerinde arı ölümlerinin yaşandığını ancak 2010 yılından sonra bu ilaçların yasaklanmasıyla arıcılarımız rahat bir nefes aldığını söyledi.

2018 yılından itibaren bölgede arı ölümleri tekrar gündeme geldi. Bölgedeki 11 sivil toplum örgütü bir deklarasyon yayınlayarak Avrupa Birliğinde kullanımı yasak olan neonikotinoid grubu ilaçlar nedeniyle arı ölümlerinin %20 ile %70 arasında seyrettiğini ve bu ilaçların acilen yasaklanmasını istedi. Söz konusu ilacın toprağı zehirlediği,  bitkinin çiçek kısmına geçerek toprakta uzun yıllar kaldığı, arıların yön bulma kabiliyetini zayıflattığı ve yüksek dozdaysa arıları öldürdüğünü iddia ettiler.

Etken maddelerinin toprağı zehirlediği ve arılarının ölümüne yol açtığı daha önce belirlenmiş ve bu nedenle yasaklanmış ilaçlarının kullanımına nasıl izin verilmiştir diyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Topraklarımız Avrupa’nın toprağından, İnsanlarımızın canı Avrupalının canından değersiz mi?” diye sordu.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Selahattin Demirtaş’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili olay paylaşım: Yanılmışız arkadaşlar!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasını paylaşmasının ardından cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan olay bir paylaşım geldi. Peçete üstüne yazı yazarak diploma yapan Demirtaş, "Yanılmışız arkadaşlar, diplomanın aslı var! Eğer olmasaydı suça bulaşmış herkes, seçimden sonra yargı önüne çıkacaktı. Kim böyle bir suça ortak olmayı göze alabilir ki zaten!" ifadelerini kullandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]