Anasayfa / Ekonomi / Vatandaş bu yıl balık yiyemedi

Vatandaş bu yıl balık yiyemedi

Karadeniz ’de bu sezon yeteri kadar avlanamayan ve yaklaşık 1 ay kadar avlanması yasaklanan hamsi, az miktarda da olsa tezgahlarda yerini almaya başladı.

Fiyatından dolayı her tezgahta bulunmayan hamsiyi çoğu vatandaş da alamıyor. Balıkçı Ahmet Dündar, “Havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı. Mevsimi de bitmek üzere. Bir de bu yıl fazla hamsi olmadı. Fiyatların fazla olması ve pandemi nedeniyle satışlarımız çok düştü. Geçen yıla oranlar fiyatlar yüzde 30-40 arttı” diye konuştu.

Tezgahlardaki balık fiyatlarını sorup öğrenen Erdi Güvenkaya ise, “Bu yıl balık yiyemedik. Fiyatlar almış başını gidiyor. Sadece tezgahlara bakıyorum. Ya da fiyatı en uygun balıktan az miktarda alıyorum. Asgari ücretle geçinen birinin haftada 2-3 kez balık yemesi mümkün değil. Hamsi 40 lira olur mu? Sadece bakıp gidiyoruz” diye konuştu.

Samsun ’da tezgahlarda bulunan hamsi iriliğine göre 40-50, barbun 45, kötek, levrek 50, çupra 40, somon 35, sazan 20, kefal ve tirsi ise 25 liradan satılıyor” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]