Anasayfa / Ekonomi / Tütün yasası çiftçiyi vuracak

Tütün yasası çiftçiyi vuracak

Hükümetin en önemli vergi gelirleri arasında yer alan tütünde yapılan düzenleme, çiftçileri olumsuz etkileyecek. 1 Temmuz’dan itibaren ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdının doldurulmuş şekilde satışına yasak getirildi ve bu yasağa uymayanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Adıyaman nüfusunun yaklaşık 3’te 1’inin tütünle geçindiğini ve bu uygulamanın tütün çiftçisini vuracağını söyleyen CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, kanun kapsamında tütün satışı yapanlara yönelik tutuklamaların başladığını belirtti.

Tutdere, “Sonuçta Adıyaman’da ve Güneydoğu illerinde yetiştirilen tütünler, batı illerinde sarılıp satılıyordu. Dolayısıyla sarmayı hapis cezası ile cezalandırmış olmak, tütün tüketimini azaltacağı için, çiftçinin malı elinde kalacak. Tütüncünün ürettiği ürünün piyasada satılmama durumu bulunuyor. Çiftçi bu şekilde doğrudan etkileniyor” dedi.

Hükümetin tütün satışı için kooperatifleri işaret ettiğini anlatan Tutdere, “Hükümet burada artık üretici kooperatifleri üzerinden bu işin gitmesini istiyordu. Ancak bununla ilgili çalışmayı yapmadı, yönetmeliği çıkarmadı. Yönetmelik çıkmadığı için ortada boşluk oluştu. Çiftçiye tütünü kooperatife sat deniliyor ama ortada kooperatif kurulmasını düzenleyen yönetmelik yok” diye konuştu.

Sadece çiftçinin değil, esnafın da bu düzenlemeden olumsuz etkileneceğini ifade eden Tutdere, şöyle konuştu: “İçişleri Bakanlığı’nın en son 2017 verilerine göre sadece İstanbul’da 24 bin tütün satış noktası var. 3 yıl geçti aradan, şu anda daha da fazladır. Hapis cezası sarmalık tütüne ilişkin 1 yıl ertelendi. Ama mevcut yasal duruma göre idari para cezası öngörüyor. Dolayısıyla dükkandaki tütüne el konuluyor ve para cezası yazılıyor.”

 

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]