Anasayfa / çevre / Türkiye’nin hububatta ithalat maliyeti sürekli yükseliyor!

Türkiye’nin hububatta ithalat maliyeti sürekli yükseliyor!

TMO, 12 Ocak’ta yaptığı ithalat ihalesinde 130 bin ton arpa ve 155 bin ton mısır ithal edilecek. TMO, dün yapılan bu ihale ile hasattan sonra arpada 3’üncü, mısırda ise ikinci ihalesini yapmış oldu. Arpa ve mısır ithalat ihalesinde bir önceki yapılan ihale ile arasında 20 doların üstünde fiyat farkının oluşması dikkat çekti.

TMO, hasattan sonra ilk arpa ithalat ihalesini 25 Ağustos’ta yaparken, bu ihalede ithalat fiyatı ortalama 222 $/Ton olarak oluşmuştu. 24 Kasım’da yapılan ikinci ihalede ise ithalat fiyatı 234 $/Ton oluşurken, dün yapılan ithalat ihalesinde ise 261 $/Ton’dan oluştu. (Bu fiyatlara taşıma ve liman maliyetleri dahil değil)

Buna göre TMO’nun ithal ettiği arpa fiyatı 45 günde 27 dolar birden arttı. Taşıma ve liman maliyeti dahil edildiğinde yurtdışından ithal edilecek arpanın Türkiye’ye maliyeti ortalama 2.070 lira olacak.

Diğer yandan 24 Kasım’da yapılan ithalat ihalesinde mısır ortalama 249 dolardan ithal edilirken, dün yapılan ihalede ise 267 dolardan ithal edilecek. Buna taşıma ve liman maliyeti dahil edildiğinde ithal edilecek mısırın Türkiye’ye maliyeti ortalama 2.1 lira olacak.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Türkiye ile Suudi Arabistan tarımda işbirliği yapacak

Türkiye ile Suudi Arabistan, tarım alanında işbirliği yapmak üzere işbirliği anlaşması imzaladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]