Anasayfa / Ekonomi / Tungsten (Wolfram) ve Kullanım Alanları

Tungsten (Wolfram) ve Kullanım Alanları

Tungsten, metaller arasında en yüksek ergime noktasına sahip bir malzemedir. Sembolü “W” şeklinde gösterilir. Tungsten yapısal olarak çok kuvvetlidir. Öyle ki; tungsteni parçalamak elmastan daha zor bir işlemdir. Çelikten çok daha sert bir yapısı vardır. Ayrıca yüksek sıcaklıklara maruz kalabilir ve yapısı bozulmadan muhafaza edilebilir. Bu yüzden ticaret ve endüstri alanlarındaki uygulamalar için en uygun malzemeler arasında yer almaktadır. Ergime noktası 6192°F veya 3422°C’dir.

Tungsten “Scheelite ve Wolframit” adlı temel iki adet mineralden üretilir. Bu süreçte, bu metalin en büyük üreticisi Çin’dir. Bu ülke, dünya tungsten kaynaklarının %80’inden fazlasına sahiptir. Tungsten, ATP kimyasalını hidrojen ile ısıttığımızda ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşantımızda tungsteni en çok ampüllerde kullanmaktayız.  Ampüllerde, yüksek sıcaklıklara maruz kalmış tungsten tozu kullanılır. Diğer bir kullanım alanı ise mikrodalga fırınları ve diğer fırın türleridir.

CRT monitörleri ve televizyon parçası olarak da kullanılmaktadır. Isıya karşı yüksek metal toleransına sahip olduğu için bir çok elektrik kontağı ve kaynak ekipmanı için idealdir. Eğer kütle veya ağırlık ile ilgili bir işe giriyorsanız, tungsten işinizin yapı taşını oluşturmaktadır. Tungsten yüksek yoğunluğa sahiptir. Bu nedenle bu uygulamalar için iyi bir yöntemdir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-0532 5466184

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]