Anasayfa / Ekonomi / Tokat Havalimanı paraları yuttu

Tokat Havalimanı paraları yuttu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın katıldığı törenle dün açılan Tokat Havalimanı ’nın maliyeti dudak uçuklattı. Türkiye ’de giderek derinleşen ekonomik krizin gölgesinde gerçekleştirilen havalimanı inşaatının 550 milyon TL ’ye mâl olduğu bildirildi. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip yeni havalimanı akıllara, “Tokat ’a 3 saat uzaklıktaki Merzifon Havalimanı ne olacak?” sorusunu getirdi.

AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın açtığı Tokat Havalimanı para yuttu. Havalimanı için 2018 ve 2020 yıllarında düzenlenen ihaleler kapsamında 550 milyon TL ’ye yakın para harcandı. Kentteki ihracatı artıracağı savunulan havalimanının inşa süreci de dikkati çekti.

Tokat-Turhal kara yolu üzerinde bulunan kentin eski havalimanının yapımına 1995 yılında başlandı. Tesis, 2001’de bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatılırken 2006’da tekrar hizmet vermeye başladı ancak 2008 yılında altyapı sorunları nedeniyle yeniden uçuşa kapatıldı. 2010 yılında üçüncü kez uçuşa açılan havalimanındaki tarifeli uçuşlar 2017 itibarıyla sonlandırıldı.

Dün açılışı gerçekleştirilen havalimanının yapımına ise 2018 yılında başlandı. Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği havalimanının 2,7 bin metre pist uzunluğuna sahip olduğu belirtildi. Havalimanının inşası için üç büyük ihale düzenlendi.

İhalelerden ilki 11 Haziran 2018 tarihinde, “Tokat Yeni Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yapımı” adı altında gerçekleştirildi. İhale kapsamında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Hisar İnşaat arasında 95 milyon 480 bin TL ’lik sözleşme imzalandı.

DHMİ, havalimanı için 12 Temmuz 2018 tarihinde ise “PAT sahaları yapımı” için ihaleye çıktı. Tokat Yeni Havalimanı ’nın PAT sahaları, 115 milyon 250 bin TL ’ye, TAV Tepe Akfet şirketine ihale edildi.

DHMİ, 7 Ocak 2021 tarihinde ise havalimanının üstyapı tesislerinin ikmal işi için ihale açtı. İhale kapsamında 2 Mart 2021 tarihinde Gürtaş İnşaat ve Bileklioğulları İnşaat ile 61 milyon 444 bin TL ’lik anlaşma sağlandı.

Tokat Havalimanı ’nın inşaatı için düzenlenen yalnızca üç ihalenin sözleşme bedeli 272,1 milyon TL olurken havalimanının toplam maliyetinin 550 milyon TL ’ye yakın olduğu öğrenildi.

Kalsiyum Oksit Nedir?

Kalsiyum oksit, kireç taşının yüksek sıcaklıkta erimesi ve karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalsiyum oksit, güçlü bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Alkalik bir katı yapısına sahiptir. Su içinde tepki vererek çözülmektedir. Su içerisinde kalsiyum hidroksit haline dönmektedir. Kalsiyum oksidin erime noktası ise 2.572 santigrat derecedir.

Kalsiyum Oksit Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum oksidin kullanılmakta olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında atık su arıtma ve çimento üretimi gelmektedir. Kalsiyum oksit, tuğla ve taşlar üzerinde yapışma özelliğine sahip olduğu için çimento üretiminde en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan kalsiyum oksit, mühendislik alanında da kullanılmaktadır. Kimyasal yem stoklarında da kalsiyum okside yer verilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Kasımda doğal gaz faturaları enflasyonu artırdı

Merkez Bankası fiyat gelişmeleri raporunda kasım ayında doğal gazda bedelsiz kullanım sınırının aşılmasının enflasyona 1,01 puan katkı yaptığı belirtilerek doğal gazın aylık enflasyon üzerindeki katkısının aralık ayında zayıflayacağının öngörüldüğü bildirildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]