Anasayfa / Ekonomi / TESK Başkanı Palandöken’den “Sigara zamlarını durdurun” çağrısı

TESK Başkanı Palandöken’den “Sigara zamlarını durdurun” çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bugün yaptığı yazılı açıklamada, sigaraya yapılan zamlardan ve esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getiren uygulamalardan şikayetçi oldu. Palandöken sigaraya yapılan zamların durdurulmasını istedi.

“YIL BAŞINDAN BU YANA 5 KEZ ZAM YAPILDI”

Sigara firmalarının son günlerde esnafın talep ettiği miktarda sigara satışı yapmadıklarını ürünlerin orijinal paketlerinde değişime gidildiğini belirten Palandöken, “Sigara firmaları vatandaş ile esnafı karşı karşıya getiriyor. Artık esnafın talep ettiği miktarda sigara verilmiyor. Daha önce orijinal paketlerde 10 adet sigara bulunurken zam geçiş döneminde paketlerin sayısı 5’e kadar düşürüldü. Ocak 2023 tarihinde 29 TL olan bir sigaranın bugün 55 TL oldu ve bugüne kadar 5 kez zam yapıldı ve zam oranı yüzde 75’İ aştı” dedi.

“ZAMLAR ARTTIKÇA KAÇAK ARTIYOR”

Acilen zamların durdurulmasını isteyen Palandöken, “Sigaraya zam yapıldıkça kaçak oranı artıyor. Şu an yüzde 20 oranında sigara kaçağı var. Bu kaçaktan dolayı devletin 100 milyar lira vergi kaybı var. Çünkü zamlar arttıkça kaçak artıyor. Sigara firmaları zam yapacakları zaman ürün satış adetinde kısıtlamaya giderek esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getiriyorlar. Bu konuda Rekabet Kurumu’nun uygulamaları ve Ticaret Bakanlığı’nın yapacağı yeni bir düzenlemeyle ticaretteki bu sınırlamanın önüne geçmeli.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]