Anasayfa / Haberler / TEKSTİL SANAYİİNİN KALİTELİ EGE PAMUĞUNA İHTİYACI VAR

TEKSTİL SANAYİİNİN KALİTELİ EGE PAMUĞUNA İHTİYACI VAR

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu KESTELLİ

Türkiye’nin en büyük ihracat kalemlerinden biri olan tekstil sanayinin kaliteli Ege pamuğuna ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Pamuk ve diğer ürün fiyatlarının gelişimine göre bazı yıllar artış olsa da prim miktarında önemli bir artış olmadığı sürece pamuk alanlarında daralma yaşanması kaçınılmaz. Pamuk üretiminde verim ve kalite açısından bir sorunumuz olmamasına rağmen, çok fazla tohum çeşitliliğinin bulunması, çırçırlama hataları ve standardizasyon kaynaklı sorunlar pamukta değerin düşmesine neden oluyor.

Bu sorunlar çözüldüğü takdirde ‘Ege pamuğu’ dünyada kazanmış olduğu ününü her zaman koruyacak ve talep gören bir ürün olmaya devam edecek. Öte yandan tarım sektöründe sorunların çözümünün merkezinde Tarım Bakanlığı duruyor. Ancak bu konuda sektörde bulunan birlik, kooperatif, ziraat odası, ticaret borsaları gibi paydaşlara da sorumluluk düşüyor. Özellikle birliklerin, üreticilerini bilinçlendirerek ürün kalitesinin ve verimliliğin yükseltilmesinde etkili olabileceğini, düşük maliyetli girdi temininde aktif rol alabileceklerini, pazarlama konusunda üreticiyi yönlendirebileceklerini düşünüyorum. Söz konusu birlik ve meslek kuruluşlarının işbirliği içinde etkin çalışma ortamı sağlanabilmeli. Bakanlık, üretici birlikleri ve üreticilerle koordineli çalışma esasları belirlemeli.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Gebze’deki metro inşaatının işçileri, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle grev başlattı

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki metro inşaatında, iki aydır taşeron firmanın maaşlarını ödemediğini iddia eden 75 işçi grev başlattı. Bazı işçiler ise kule vincin üstüne çıkınca, itfaiye ekipleri hava yastığı açtı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]