Anasayfa / Haberler / TEKSTİL SANAYİİNİN KALİTELİ EGE PAMUĞUNA İHTİYACI VAR

TEKSTİL SANAYİİNİN KALİTELİ EGE PAMUĞUNA İHTİYACI VAR

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu KESTELLİ

Türkiye’nin en büyük ihracat kalemlerinden biri olan tekstil sanayinin kaliteli Ege pamuğuna ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Pamuk ve diğer ürün fiyatlarının gelişimine göre bazı yıllar artış olsa da prim miktarında önemli bir artış olmadığı sürece pamuk alanlarında daralma yaşanması kaçınılmaz. Pamuk üretiminde verim ve kalite açısından bir sorunumuz olmamasına rağmen, çok fazla tohum çeşitliliğinin bulunması, çırçırlama hataları ve standardizasyon kaynaklı sorunlar pamukta değerin düşmesine neden oluyor.

Bu sorunlar çözüldüğü takdirde ‘Ege pamuğu’ dünyada kazanmış olduğu ününü her zaman koruyacak ve talep gören bir ürün olmaya devam edecek. Öte yandan tarım sektöründe sorunların çözümünün merkezinde Tarım Bakanlığı duruyor. Ancak bu konuda sektörde bulunan birlik, kooperatif, ziraat odası, ticaret borsaları gibi paydaşlara da sorumluluk düşüyor. Özellikle birliklerin, üreticilerini bilinçlendirerek ürün kalitesinin ve verimliliğin yükseltilmesinde etkili olabileceğini, düşük maliyetli girdi temininde aktif rol alabileceklerini, pazarlama konusunda üreticiyi yönlendirebileceklerini düşünüyorum. Söz konusu birlik ve meslek kuruluşlarının işbirliği içinde etkin çalışma ortamı sağlanabilmeli. Bakanlık, üretici birlikleri ve üreticilerle koordineli çalışma esasları belirlemeli.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Ankara bu iddiayı konuşuyor: Emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin ardından asgari ücrete de zam yolda

En düşük emekli aylığının 7500 TL'ye çıkarılmasının ardından bir başka düzenleme ile de Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri yüzde 82 artışla 2000 TL'ye yükseltildi. Ankara kulislerine düşen son iddiaya göre ise 14 Mayıs seçimlerinden önce asgari ücrete de zam yolda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Vedat Bilgin'in yaptığı öne sürülen "Asgari ücrete ara zam gelmeyecektir" açıklamasını yalanlaması da böyle bir hamlenin işareti olarak yorumlandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]