Anasayfa / Ekonomi / Tek çözüm zam yapmak değil

Tek çözüm zam yapmak değil

AKP iktidarının derinleşen ekonomik kriz devam ederken muhalefetin yönettiği belediyelerin artan maliyetler sonucu toplu ulaşıma zam yapma isteği tepki çekiyor. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi ’nde (UKOME) de indirimli İstanbulkart ve toplu ulaşım ücret tarifelerinin düzenlenmesi gündemiyle toplantı yapılacak. CHP ’nin yönettiği Çanakkale ’de ise toplu ulaşıma büyük bir zam yapıldı. Çanakkale Belediye Meclisi ’nin nisan ayı toplantısı sonucunda 4,90 TL olan toplu taşıma ücreti, 8,00 TL ’ye çıktı. Öğrencilerse zam kararından önce 3,00 TL ile okula gidebilirken artık 4,50 TL ödemek zorunda kalacak. Belediye Meclisi ’nde yapılan oylamada zam kararı CHP ’li üyelerin “evet”, AKP ’li üyelerin “ret” ve İYİP ’li üyelerin “çekimser” oyu sonucu oy çokluğuyla kabul edildi. Sosyal belediyecilik anlayışıyla yönetildiği vurgulanan belediyelerin, toplu ulaşıma bu ekonomik kriz döneminde zam yapmaması gerektiğini söyleyen yurttaşlar, yöneticilere indirim çağrısında bulundu.
Ulaşım ücreti, İstanbul ’da yaşayan yurttaşların en büyük gider kalemlerinden birisi. İstanbul Planlama Ajansı ’nın hesaplamasına göre, kentte dört kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 15 bin 360 lirayı bulurken her gün işe gitmek için toplu ulaşım kullanan milyonlar ulaşım masraflarından şikâyetçi. İstanbul ’da aylık tam mavi kartın bedeli 430 TL. Bu da 4 bin 253 TL olan asgari ücretin yüzde 10 ’una denk geliyor. Bu bedel elektrik, su gibi birçok faturanın üstünde.
İBB, artan akaryakıt fiyatları nedeniyle toplu taşımaya zam yapmak ve indirimli geçiş öğrenci kartının kullanımına yaş sınırı getirmek istiyor. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı ’nın verilerine göre, 2019 ’dan bu yana İstanbul ’da indirimli öğrenci kartı kullananlarının sayısında ciddi bir artış söz konusu. UKOME toplantısında dile getirilen bilgilere göre, 25 ila 30 yaş aralığında 41 bin kişi, 30 yaş üstü ise 39 bin kişi indirimli öğrenci kartı kullanıyor. Öte yandan ulaşım esnafı da İstanbul ’da yüksek oranda zam yapılmasına yönelik beklenti içinde. Turyol yüzde 70, minibüsçüler yüzde 57, halk otobüsü sahipleri yüzde 57, taksiciler yüzde 60 zam istiyor. Bu zamlar UKOME toplantısında onaylanırsa halkın giderlerinde büyük artış olacak.
Yurttaşlar ise toplu ulaşımdaki mevcut ücretlerin de bir hayli fazla olduğunu ve kendilerini çok zorladığını anlattı. İşçi Nurcan Çoban haftada en az 3 kere metrobüse bindiğini ifade ederek “Metrobüsü her kullanışımızda, toplamda 50 TL civarı ücret ödüyoruz. Bu bizi çok zorluyor. Şu an biz evde çalışıyoruz. 8 TL yol parası mı olur?” yorumunu yaptı. Öğrenci Akın Dönmez ise “Aylık 78 TL abonman ücreti veriyorum. Onun dışında da yükleme yapıyorum. Son zamanlardaki zamlardan sonra bu yüksek ücretler hiç normal değil. Zaten ulaşıma para öderken içim acıyor” diye konuştu. Serkan Altıok, hükümetin CHP ’li belediyelere yönelik baskılarını hatırlatarak, “Hükümetle, belediye farklı olduğu için o ona savaş açıyor. Arada kalan biz oluyoruz” dedi.

Ulaştırma Uzmanı Dr. Murat Akad, belediyenin ulaşıma zam yapma isteğini eleştirerek, “İlkesel olarak toplu taşımanın kamu hizmeti olması gerektiğini düşünüyorum. Ulaşımdan kâr etme düşüncesinin akıldan dahi geçmemesi gerekiyor. Türkiye ’de maalesef böyle olmuyor” dedi.
Toplu taşıma kuruluşlarına kâr getirmesi gereken kuruluşlar gözüyle bakıldığını kaydeden Akad, şunları kaydetti: “Ulaşım birimi zarar ediyor, kâr edemiyor gibi bakış açısının temelden unutulması gerekiyor. Bu kamu hizmeti başka kaynaklardan sübvanse edilmeli. Yakıt fiyatları almış başını gitmişken ulaşım biriminin kendi kendini döndürmesi gerçekten zor. Ancak başka kaynaklar devreye sokulmalı. Büyük belediyelerin bunun kaynaklarını yaratılması gerekir. Zor durumda kaldıklarını söylüyorlar, haklılık payı var ama alternatifler üretilmeli. Bu koşullarda her gün işe gidip gelen halkın mecbur olduğu toplu taşıma kamu hizmeti olarak yeniden yapılandırılmalı.”

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Mika’nın Kullanım Alanları

TermoPlastiklerde Mika:Doğrudan mekanik özelliklere etki ederek ; termal genleşme katsayısını azaltır büzülmeyi engeller. Buda boyutsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]