Anasayfa / çevre / TARLA FARESİ İLE MÜCADELE

TARLA FARESİ İLE MÜCADELE

Tarla faresi ile kültürel mücadeleye Kasım ayında tarlalarda kontroller yapılarak başlanmalıdır. Tarlalara kapanlar kurulmalı ve derin toprak işlemesi yapılarak fare popülasyonu azaltılmalıdır.

Tarla fareleri, tarla bitkilerinin tamamında, bahçelerde, çayır ve meralarda çiftçilerin korkulu rüyası durumundadır. Kışlık ve yazlık ürünlerin yeşil kısımlarını, tohum ve meyvelerini kemirmek ve kesmek suretiyle zararlı olurlar. Diğer taraftan öldürücü birçok hastalığın taşıyıcısı olduklarından insan sağlığını tehlikeye sokarlar. Bir dişi fare yılda ortalama 4-6 doğum yapar ve her doğumda 5-9 yavru doğurur. Mücadele yapılmadığı zaman popülasyon yoğunluğuna göre yüzde 100’e varan zarar yaparlar.

Önerilen en etkili mücadele şekli; tarlaya fare girişinin bulunduğu yerin derin sürülerek bir şerit oluşturulmasıdır. Kapanlarla henüz kış çıkmadan mekanik mücadele yapılırsa, hayvanın buradaki yoğunluğu oldukça azaltılıp daha sonra zarar vermesi engellenebilir. Derin toprak işlemesi, münavebe, tarla temizliği yapmak fare popülasyonunu azaltır.

Tilki, kedi, köpek, gelincik, sansar, baykuş, leylek, kerkenez, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılanlar tarla farelerinin doğal düşmanlarıdır. Bu hayvanlar tarla farelerini yiyerek çoğalmalarını engellerler. Bu sebeple, bu hayvanlar kesinlikle öldürülmemeli ve korunmalıdır.

Tarla faresi kış çıkarken üremeye başladığı için kimyasal mücadelenin Ocak-Şubat-Mart ayından itibaren başlaması gerekir. Bu sebeple en uygun ve en etkin mücadele dönemi Ocak-Şubat-Mart aylarıdır.

Toplu Mücadele: Tarla faresi ile kimyasal mücadelede başarılı olabilmenin iki şartı vardır. bunlardan ilki, mücadele dönemine dikkat etmek gerekir. En uygun dönem Ocak-Şubat-Mart aylarıdır. Toplu mücadele yapmak gerekir. Mücadele yapılacak sahalardaki bütün fare yiyecek deliklerinin içine 3-5 adet zehirli yem el değmeden, bir daha kullanılmayacak tahta bir kaşık ile konulur. Bu şekilde tüm arazi ilaçlanır. Zehirli yem el değmeden kullanılmalıdır. Aksi halde insan kokusu bulaşmış zehirli yemi tarla fareleri yemezler. Bu da mücadelenin başarısını azaltır. Boş yere ilaç ve emek sarfiyatı olur. Fare mücadelesi yapılan araziler ertesi gün yeniden taranır, ölü fareler toplanır. Derin bir çukur açılarak toprağa gömülür. Böylece ölü fareleri yiyebilecek hayvanların ölümlerine engel olunur. Zehirli yem ve tarla faresi mücadelesi için en yakın İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurunuz. 1 kg zehirli yem 20 dekara yeterlidir.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Endonezya’da Marapi Yanardağı’nın patlamasında can kaybı 22’ye yükseldi

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunan Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Arama kurtarma ekipleri, kayıp dağcıların cesetlerine ulaşırken, 1 dağcı ise henüz bulunamadı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]