Anasayfa / Ekonomi / Tarımda indirimli ürünleri Bakan Pakdemir’li açıkladı

Tarımda indirimli ürünleri Bakan Pakdemir’li açıkladı

Bakanlık olarak üreticiyi korumak ve tüketiciyi kollamak görevleri olduğunu belirten Tarım ve orman bakanı Dr.Bekir  Pakdemirli, “Türkiye’de ekonomik kriz yok, ekonomik manüplasyon var”dedi.
Pakdemirli’nin açıkladığı indirimler ise şöyle:

– Et ve Süt Kurumu 13 bin noktada kıymayı 29 liradan, kuşbaşı eti de 31 liradan satıyor. Bu proje devam edecek.

– Çaykur, 2017’den beri zam yapmadı. Bundan sonra da yapmayacak.

– Gübrede yüzde 15 indirim yapıldı. Bugünden başlamak üzere sıvı ve toz gübrelerde 35 çeşit üründe Gübretaş yüzde 10 indirim yapacak.

– Tarkim A.Ş. 30 çeşit bitki koruma ürününde yüzde 10 indirim yapacak.

– Karma hayvan yemlerinde Tarım Kredi ortaklarına yüzde 10 indirim uygulayacak. Yem sanayicileri Birliği de aynı yönde karar aldı.

– Tarım Kredi Şirketi Bereket Sigorta Tarım Kredi ortaklarının tüm sigortalarında yüzde 10 indirim uygulayacak.

– Toprak Mahsulleri Ofisi pirinç çeşitlerinde yüzde 20 ile yüzde 40 pirinç satmaya devam iediyor.

– Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yapacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıkladığı indirimli ürünlere bakıldığında iki grupta değerlendirmek gerekiyor. Tarımsal girdiler ve tüketim ürünleri.

Gübre, yem, ilaç gibi tarımsal girdilerde son üç ayda yüzde 50 ile yüzde 120’ye ulaşan zamlar dikkate alındığında yüzde 10 indirimin çiftçiye bir katkı sağlaması ve enflasyonu düşürmesi zor. Yüksek zamlar nedeniyle çiftçi girdi alamayacağı için üretimde düşüş olacak ve üretim azaldığı için fiyatların artması enflasyonu körükleyecektir. Tarımsal girdilerde daha yüksek oranlı indirimlere ihtiyaç var.

İndirimlerin bir de tüketici boyutu var. Tarım Kredi Kooperatifleri, Et ve Süt Kurumu, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi kurumların sınırlı sayıda üründeki indirimden belli sayıdaki tüketiciler yararlanabilecek. Atatürk Orman Çiftliği, Et ve Süt Kurumu ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin satış yerleri çok sınırlı. Her tüketici bu ürünlere ulaşamayacak. Dolayısıyla enflasyona etkisi sınırlı olacaktır. Ancak, bu indirim tüm sektöre yayılırsa enflasyonu düşürmeye yönelik etkisi olabilir.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Hatay’da minare yıkımı caddeyi savaş alanına çevirdi: 1 araç ve 3 iş yeri hasar gördü

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde depremde hasar alan bir caminin minaresi kontrollü olarak yıkıldı. Kontrollü yıkılan minare hesaplamaların tersine bir hafriyat kamyonu ile 3 iş yerine zarar verdi, bir kedi de ölümden döndü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]