Anasayfa / Ekonomi / Tarım’a GPRS sistemli 2cm sapmayla kullanılabilen traktörler geliyor..

Tarım’a GPRS sistemli 2cm sapmayla kullanılabilen traktörler geliyor..

Yapılan son mevzuat değişikliği ile traktör ithalatında uyulması gereken standartların maliyetleri artırdığını işaret eden Anadolu Motor Genel Müdürü Serkan Eriş, 2018’den itibaren ülkede üretim yapmayan traktör satıcılarının rekabet şansını yitireceğini dile getirdi.

Yeniden yapılanmasını sürdüren Anadolu Motor özellikle tarımda kullanılacak teknoloji ve traktör üretimine odaklandı. Serkan Eriş amaçlarını, ‘tarımın teknoloji şirketi olmak’ diye tanımladı. “Anadolu Grubu’nun ilk kurduğu şirketlerinden Anadolu Motor, Türkiye’de dizel motor üreten tek firma. Elliye yakın ülkeye ihracat yapan şirket, Honda’nın güç ürünlerinin, traktörde ise üç markanın Türkiye distribütörü. Özelikle tarım sektöründe hem üretici olarak hem pazarlamacı olarak iddialı” sözleriyle anlattığı şirketin hedeflerine ve sektöre ilişkin sorularımızı yanıtlayan Eriş, şirketin yılbaşına kadar karar vereceği bir ortakla yerli dizel motorun yanı sıra traktör üreteceğini de söyledi. Şirket halen İtalyan Landini ve Hindistan menşeli Solis ile iş ortağı.

‘Tarımı önemsiyoruz’

Tarımın eskiden olduğu gibi Tükiye’de geleceğin sektörü olacağına inandıklarını dile getiren Eriş, “Tarım Türkiye için tekrar 70’li, 80’li yıllarda olduğu gibi önemli bir endüstri olacak. Onun için de hazırlık yapıyoruz. Hedefimiz; olabilecek en iyi ve yeni tarım teknolojisini Türkiye’ye getirmek. Bunu hem üretimle hem de Honda gibi yurtdışı partnerlerle işbirliğini artırarak yapacağız. Şu anda görüştüğümüz birçok firma var” dedi. Tarımda çok yeni teknolojilerin geliştiğini aktaran Eriş’e göre çok kısa bir süre içinde örneğin drone ile tarımcılık, topraksız tarım veya otomobilde olduğu gibi insansız traktör ve biçerdöver mümkün olacak.

Maliyet farkı yüzde 15

Serkan Eriş, görüştükleri şirketlerin de üretim için niyetleri olduğunu şu sözlerle özetledi: “Yurtdışından İtalya’dan traktör getiriyorsanız 1 Ocak’tan itibaren EURO 4 motor ile getirmeniz gerekiyor. Yani Avrupa standartlarında. Ancak Türkiye’de üretiyorsanız EURO 3 B gibi motorları kullanmaya devam edebiliyorsunuz, bu da yaklaşık yüzde 10-15 oranında maliyet farkı yaratıyor. Bir de bu yılın başında ithalata getirilen ek vergiler var. Biz Hindistan’dan da İtalya’dan da traktör getiriyoruz. Sadece bizi değil diğer traktör firmalarını da etkiledi. Türkiye’de ciddi bir pazar var, 2015’te 69 bin olan traktör satışı 2016’da 72 bine çıktı. Bu Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamı.” Altyapısı hazır ve tesis olduğu için üretim maliyetinin çok yüksek olmayacağının dile getiren Eriş, birlikte üretim yapılacak şirketin en geç yılbaşına kadar netleşeceğini açıkladı. Şirket, traktörde hedef; yüzde 2 olan pazar payını beş yılda yüzde 10’a çıkarmak, sadece bu başarılırsa traktör tarafındaki ciro 3-4 kat artmış olacak.

Markalı yedek parça satışı

Şirketin, güç üretiminden yedek parçaya diğer işlerine ilişkin hedefler de şöyle;

-Güç ürünlerinde hem kendi üretip hem Honda ile işbirliği hem de yeni en az üç dört tane daha tarım tarafında teknoloji üreten firma ile işbirliği hedefleniyor.

-Bir yılda bir Fransız ve bir İtalyan şirket ile Türkiye çapında distribütörlük anlaşması yapıldı. Düşük maliyet avantajından yararlanarak Çin ve Hindistan’ı bir tedarik merkezi olarak kullanıp hem Türkiye’ye hem de ihracat yapılan ülkelere markalı yedek parça satışı yapılacak.

-Odaklanılan bölgeler Güney Amerika, Afrika’nın tamamı ve Ortadoğu. 4 Bir sonraki hamle; bu yılın ikinci yarısında buralarda temsilcilikler açmak.

-Türkiye genelinde üç ürün grubunda yedek parça, traktör ve güç ürünlerinde toplam 200 bayi, 400 tane de servis var.

-Şu anda mevcut traktörlere uzaktan kumanda GPRS sistemi takıp halihazırda evde otururken traktör 2 cm sapmayla kullanılabiliyor. Maliyeti yaklaşık 4 bin dolar gibi.

-Avrupa ve Amerika’da kabini olmayan, sadece dört tekerlek ve motordan oluşan traktörler üretilmeye başlandı. En çok iki sene sonra burada pazarlanıyor olacak.

-Büyük çiftçiler teknolojiyi yakından takip ediyorlar çünkü verimlilik getiriyor.(cumhuriyet)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]