Anasayfa / Ekonomi / Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan pancar alımı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan pancar alımı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde çiftçilerden yapılan şeker pancarı alımlarının durduğu iddialarını yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığı, şeker pancarı alımının Ocak ayına kadar randevu sistemi üzerinden sürdüğü ifade edildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında Kahramanmaraş/Afşin ilçesi/Yazıbelen Köyü’nde, pancar üretimi yapan çiftçimizin yetiştirdiği pancarlar üzerinden “Alımlar durdu”, “Üretim durdu”, “Çiftçi isyanda”, ‘Fabrikaya teslim edemedi’ gibi gerçeği yansıtmayan haberler yer almıştır.

Ülke genelinde pancar teslimi her yıl hasatla birlikte Eylül ayında başlamakta ve Ocak ayına kadar sürmektedir.

Fabrikaların işleme kapasiteleri doğrultusunda randevu usulüne göre de alım devam etmektedir.

Böylece, pancarın birden fazla yükleme boşaltmadan kaynaklanan kayıplarının önüne geçilmekte,  çiftçilerin sıra bekleyerek zaman kaybetmesi,teslim yerlerinde uzun kamyon ve traktör kuyruklarının oluşması da engellenmektedir.

Bu yıl da geçmiş yıllar ile kıyaslandığında pancar tesliminde her hangi bir gecikmenin yaşanması asla söz konusu değildir.

Çarpıtılan habere konu edilen Kahramanmaraş’taki pancar çiftçimiz ise, kendisine verilen randevu doğrultusunda şimdiye kadar 193 ton şeker pancarını Elbistan Şeker Fabrikasına teslim etmiş, geriye kalan 175 ton şekerpancarının da verilen randevu tarihi doğrultusunda alımına devam edilmektedir.

Kasıtlı yapılan haberlerde yer aldığı gibi pancar alımlarının ve üretimin durduğu iddiaları ise yalandır.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]