Anasayfa / Haberler / Tarım sigortalarında uydu dönemi

Tarım sigortalarında uydu dönemi

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) yönetimi, iş süreçlerinde teknoloji kullanımı ve dijitalleşmenin, devlet destekli tarım sigortaları sisteminin de önceliğinde olduğunu bildirdi.

TARSİM’den yapılan açıklamada, “Sistem açısından kritik bir öneme sahip olan hasar operasyonunda mobil ekspertiz uygulamasının kullanılmaya başlamasıyla birlikte manuel işlemlere son verildi. Mobil ekspertiz ile hata olasılığı ortadan kalktı. Bu durumun verimliliğe, hıza ve sonuçta üretici ile paydaş memnuniyetine ciddi düzeyde olumlu katkıları oldu” denildi.

Başlatılan yeni proje hakkında da bilgi paylaşan TARSİM, “Tarım sigortaları hasar tespit ve risk analiz işlemlerinin teknolojik veriler ile desteklenmesi, dijital çözümler ile manuel işlem kaynaklı hataların önlenmesi, yoğun hasar tespit dönemlerinde yaşanabilecek muhtemel gecikmelerin önüne geçilmesi ve poliçe tanzim aşamasında erken uyarı sistemlerinin oluşturulabilmesi amacıyla uydu teknolojilerinin süreçlerde kullanılabilirliğine ilişkin proje başlatıldı. Proje çerçevesinde günlük uydu görüntüleri, dolu, yangın, sel su baskını, heyelan hasarlarıyla risk analiz işlemlerinde kullanıldı. Çalışma meteorolojik veriler ile desteklenerek geliştiriliyor. Bu şekilde 2019 yılında poliçe üretim ve hasar tespit işlemlerinde daha geniş bir şekilde kullanılması hedefleniyor” ifadelerine yer verildi.

Hem kurum hedef ve stratejilerine uygun olarak yeni teknolojilere daha hızlı entegre olabilmek, hem de bilgi teknolojileri ile kurumun diğer birimlerini yakınlaştırarak yapıyı daha dinamik bir hale dönüştürmek amacıyla süreçlerde Kurumsal Mimari Sistemi kullanılmaya başlandığı bilgisini veren TARSİM, “Geçtiğimiz günlerde hizmet ağına dahil olan TARSİM Mobil ile akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla tüm paydaşlarla iletişimde süreklilik sağlandı. Poliçe sorgulama, hasar ihbarında bulunma gibi hizmetler her an her yerde, çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir hale geldi” denildi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]