Anasayfa / Haberler / Tarım İşçilerinin Kadro Dramı

Tarım İşçilerinin Kadro Dramı

Mevsimlik işçiler, Başbakan Davutoğlu’nun kadro müjdesinin ardından kendileri ile ilgili bir açıklamanın yapılmaması üzerine soluğu üyesi oldukları sendikalarda aldılar. Sendikaların şube ve genel merkezlerini telefon yağmuruna tutan mevsimlik işçiler, sendikalardan da net bir cevap alamayınca tepkileri iyiden iyiye arttı.

Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmaya son şekli önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu’nda verildi. Dolayısıyla sendikalarda kadro müjdesini bugün Başbakan Davutoğlu’nun açıklaması ile öğrenmiş oldu. Sendikalar çalışmanın tam içinde olmadığı için kadroya alınacakların arasında mevsimlik işçilerin bulunup bulunmadığını bilmiyorlardı.

Davutoğlu’nun konuşmasının ardından bu sorunun cevabını aramaya başlayan sendikalar, kadroyla ilgili çalışmanın içeriğini sadece Maliye Bakanının bilmesinden dolayı bu konuda hükümette muhatap bulmakta zorlandı. Sendikalar, kadroya alınacaklar arasında mevsimlik işçilerin bulunmadığını yoğun telefon trafiği sonrasında ancak öğrenebildiler.

Mevsimlik işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışmanın yapılmaması önümüzdeki günlerde tepkileri artıracak gibi görünüyor. Hükümet bu konuda bir adım atmazsa, uzun bir aradan sonra sendikalar meydanlara inebilir. Çünkü bugün tabandan gelen tepki bunu gösteriyor.

Bilindiği üzere 5620 sayılı Kanun ile kamu kesiminde altı aydan fazla çalışan geçici işçiler daimi işçi kadrolarına alınmıştı. Ancak aynı kanunun geçici 1. maddesi ile de altı aydan daha az çalışan geçici, kampanya ve mevsimlik işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyeceği düzenlemesi yapılmıştı.

Başta şeker, orman olmak üzere Çaykur’da ve demiryollarında birçok kamu işyerinde halen geçici, kampanya veya mevsimlik işçi çalıştırılıyor. Kadroya geçirilmeyen bu işçiler, ilgili kanun gereği yılda 179 gün (5 ay 29 gün) çalıştırılıyor.Söz konusu işçiler uzun yıllardır bu şekilde çalışıyorlar. Örneğin şeker fabrikalarında 20-25 yıldır kadro almadan çalışan işçiler var. Aynı durum, Orman Genel Müdürlüğü’nde, Çaykur’da ve Demiryollarında da geçerli.

Bu işçiler altı aydan daha az çalıştırılırken, diğer aylar bu işyerlerindeki istihdam taşeron işçilerle çözülmeye çalışılıyor. Bu durum kamuya daha pahalıya mal oluyor. Zaten geçici işçilerin çalışmadığı dönemler için genel sağlık sigortası primleri şirket tarafından karşılanıyor. Geçici işçilerin yılda 360 gün çalıştırılmaları durumunda bir taraftan çoğu işyerinde alt işveren uygulamasıyla hizmet alımı ihalesine gidilmesine ihtiyaç kalmayacak bir taraftan da kadro sorunu çözüleceği için işyerlerindeki verim artacak.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]