Anasayfa / Ekonomi / Tarım işçilerine saldırının sebebi cezasızlık

Tarım işçilerine saldırının sebebi cezasızlık

İşverenlerin, Sakarya ’nın Ortaköy ilçesine bağlı Sırt Mahallesi ’nde, Kürt işçilere saldırmasına yönelik tepkiler sürüyor. Olayın ardından Mardin ’e dönen işçiler, saldırganlardan şikâyetçi oldu. İşçiler, Mazıdağı İlçe Jandarma Karakolu ’na giderek ifade verdi.

Mezopotamya Ajansı ’nın haberine göre işçiler, saldırganlar hakkında başlatılan ‘kasten yaralama ’ suçlamasıyla ifade verdi. İfadeye göre Amed Demir, fındık topladıkları esnada saldırganlardan Hüseyin Cebecioğlu ’nun yanlarına geldiğini ve kendilerine “İt sürüsü” dediğini, kendisinin de kendilerine hakaret etme hakkı olmadığını söylediğini öne sürdü.

Tehdit ve hakaretlerin devamlı sürdüğünü belirten Demir, jandarmaya haber vereceklerini söylediklerinde de “Kimdir o beni jandarma ile tehdit eden. Sizi yakarım. Burası benim memleketim, burası Mardin ’e benzemez. Jandarma arkamdadır” ifadelerin kullanılmasının ardından saldırıya maruz kaldıklarını kaydetti. İşçiler ölümle tehdit edildikleri şeklinde ifade verdi.

Saldırıya uğrayan Kürt işçilerin jandarma ifadelerinin ardından açıklama yapan Mardin Barosu, savcılığın mağdurların ifadesini tanık sıfatıyla almak istediğini belirtti.

Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, “Bu açıkça hukuka aykırıdır. Avukatlarımızın ve baromuzun itirazı üzerine hepsinin mağdur sıfatı ile ifadelerine başvurulmuş ve ifadeleri tamamlanmıştır” dedi.

Sakarya Valiliği ’nin yapmış olduğu açıklamanın gerçeklikle bir ilgisi olmadığının altını çizen Elik, “Olay sosyal medya ve basına tamamen yansıdığı gibidir. İşçiler 4 Eylül ’de Sakarya ’da saldırıya uğramışlardır” diye konuştu.

İKTİDARIN POLİTİKALARINDAN BAĞIMSIZ DEĞİL 

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ise dün yaptığı açıklamada, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen bu uygulamaları ve politikaları reddettiklerini söyledi. Saldırıya tepki gösteren İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, yaşanan ırkçı ve ayrımcı saldırıların, Kürt halkı üzerinde yıllardır süregelen toplumsal, ekonomik ve siyasi politikalardan bağımız olmadığını ifade etti.

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]