Anasayfa / Haberler / Tarım Desteklerinde büyük vurgun..oysa Bakan yakarım demişti!

Tarım Desteklerinde büyük vurgun..oysa Bakan yakarım demişti!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere ve besicilere verdiği destekle, 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ancak bunları satan H.Ö’nün, milyonluk vurgununun üzerini de kapattığı ortaya çıktı.

Yeni Akit’te yeralan haberde Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bakanlık tarafından çiftçilere ve besicilere verilen destekler istenen sonuçlara ulaşmadığına yer verildi. Bu durumun en somut örneği ise Afyonkarahisar’da yaşandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere ve besicilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 adet ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran H.Ö’nün, yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl 12.8 miyar lira olarak gerçekleşen ve bu yıl da 14.8 milyar lira olarak gerçekleşmesi beklenen tarımsal destekler, tam manasıyla amacına ulaşamıyor. Et fiyatlarının ucuzlaması ve çiftçinin rahat bir nefes alması amacıyla hayata geçirilen tarımsal destek projesinin başarıya ulaşamamasının nedeninin denetim eksikliği olabileceği dile getiriliyor. Geçtiğimiz ay verilen desteklerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, söz konusu desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, usulsüz kullanımların sert cezalandırılacağını açıklamıştı.

Tarımsal desteklerin denetimi konusunun Bakan Fakıbaba’nın açıklamaları ile gündeme gelmesinin ardından, desteklerinin amaçlarına neden ulaşamadığı sorusunun en net cevabı Afyonkarahisar’dan geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilere verdiği destekleme bağlamında 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal damızlık inek alan ve bu inekleri satarak bakanlığı dolandıran H.Ö’nün yaptığı milyon liralık vurgunun üzerini her türlü yöntemi kullanarak kapattığı ortaya çıktı. Bakanlığın verdiği damızlık inek desteğini alabilmek için bir şirket kuran ve 3 sene satmamak şartıyla 100 ithal inek alan H.Ö, inekleri hemen elden çıkardığı ve bu durumun anlaşılmaması için Tarım İl Müdürlüğünde denetimden sorumlu olan kişiler ile anlaştığı belirlendi.

Mevcut durumdan şüphelenilmesi üzerine bakanlığın verdiği destekle kurulan Saraydüzü köyündeki çiftliğe kontrole giden görevlilerin, H.Ö’nün imzası bulunmadan tutanak tuttuğu ve söz konusu tutanağın ardından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında açılan soruşturmanın, Tarım İl Müdürlüğü bünyesindeki bazı odaklar tarafından sümen altı edildiği iddia ediliyor. Aylar geçmesine rağmen olayla ilgili işlem yapmayan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın açıklamasının ardından paçaları tutuştu.

Söz konusu dolandırıcılık olayının şüphelisi H.Ö., Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’dan, Avrupa Birliği’nin de desteği ile finansman alarak modern bir çiftlik yaptırdığı ve bu çiftliği de satmak için el altından bastırdığı broşürleri dağıttığı öğrenildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geride bıraktığımız ay yaptığı bir açıklamada tarım ve hayvancılık ile ilgili verilen desteklerin yüzde 100 denetlenemediğini ifade ederek, takım çalışmasının önemine değindi ve “Bu iş takım oyunu, tek başına bir bakanın ya da merkezdeki bürokratın başarılı olması mümkün değildir. Başarı asıl yerelde olur. Bu bağlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Arkadaşlarıma inanıyor ve güveniyorum, çok dikkatli olacaklar, ölçüp biçecekler” ifadesini kullandı.

“Eğer verdiğimiz destekler yanlış yerlere gittiyse onun parasını il müdüründen alırım. Çünkü bu paralarda tüyü bitmemiş yetimlerin ve 80 milyonun hakkı var. Kanunlara aykırı işlem tespit edilirse hem kendi arkadaşımızı hem de o parayı alanı savcılığa veririm” dedi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yavuz Ağıralioğlu, başka partiye mi geçecek? Canlı yayında noktayı koydu

İYİ Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, düzenlediği basın toplantısında başka partiye geçeceği iddialarına açıklık getirdi. Seçime 2 ay kala parti değiştirmenin etik olmadığını ve kendisine zarar vereceğini ifade eden Ağıralioğlu, "Benim böyle bir gündemim yok" dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]