Anasayfa / Haberler / Tanesi 15 Lira olan Ejder meyvesi talebine yetişemiyorlar!

Tanesi 15 Lira olan Ejder meyvesi talebine yetişemiyorlar!

30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ikram edilen ejder meyvesi vatandaşın merak konusu oldu. Ejder meyvesi Türkiye’de ilk Mersin’de ekilmeye başlanmış. ejderha meyvesi tarladan çıkış fiyatı 30 lira, tanesi ise 15 liradan alıcı buluyor. Üreticiler ejder meyvesi talebine yetişemediklerini söylüyorlar.

Sera maliyetlerinin yüksek olduğunu söyleyen Mersinli üretici Mehmet Tanrıverdi sozcu.com.tr’ye açıklamasında,” Sera maliyeti yüksek bir meyve. Meyvede şu an pazar sıkıntısı yaşıyoruz. Bu meyve dünyada çok popüler. Rusya’dan, Dubai’den çok sayıda talep var. Bu talepleri karşılamakta zorluk yaşıyoruz” dedi.

Ejder meyvesi nedir?

Ayrıca diğer bölgelerde de yavaş yavaş üretilmeye başlandığını belirten Tanrıverdi, “Tropikal bir meyve olduğundan  serada yetişiyor. Maliyeti de yüksek. Birçok derde de deva. İnsülin hastalarından, kanser hastalarına bir çok hasta bu ürünü sipariş ediyor. Ayırca vatandaşın kafasında bir ürün oluşturmak gerekirse bu meyve kiviye benziyor.” ifadelerini kullandı.

ejdermeyvesipitayaerdemliyeni13-300x225

İşte meyvenin yetiştirildiği alan

Bir başka ismini vermek istemeyen üretici ise bu meyvenin 4 yıl önce Türkiye’ye geldiğini ve bir fidanın maliyetinin 100 lira olduğunu söylüyor.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde seracılık yapan Bilal Bayram, geçen yıl sebzelerini söküp, yerine diktiği ‘ejder meyvesi’ olarak bilinen pitayadan ilk hasadı aldı. Bayram, “Talebi yüksek bir meyve. Küçükleri 5, 7, 8, büyüklerini 15 TL’ye sattık. Fiyatlardan çok memnunuz” dedi. Kumluca’ya bağlı Beykonak Mahallesi’nde örtü altı sebze üreticiliği yapan Bilal Bayram, 1 yıl önce serasındaki domates, biber, patlıcan ve salatalıkları sökerek, yerine ejder meyvesi dikti. Bayram’ın 1,5 dönümlük serasındaki 1000 pitaya, meyve vermeye başladı. Yaklaşık 1 ay önce ilk meyveleri toplayan Bayram, tanesinin 10 ile 15 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi.

resimid_5899730

Bilal Bayram, “Domates, biber, patlıcan gibi sebze türevlerinin üretim maliyeti yüksek olmaya başladı. Alternatif ürün arayışına girdik. Bu Uzak Doğu bitkisinin yurdumuzdaki seralarda yetiştirebildiğini fark ettik. Ülkemizin değişik bölgelerinde deneme amacıyla üretimler yapılmış. Onlardan da bilgi aldık. Geçen yıl temmuz ayında bu serayı tesis ettik. Ejder meyvesini diktikten 1 yıl sonra ilk meyvelerimizi hasat ettik. İlk meyvelerimizi Antalya Hali’nde, otellerde ve değişik yerlerde sattık. Talebi yüksek bir meyve. Küçükleri 5, 7, 8, büyüklerini 15 TL’ye sattık. Fiyatlardan çok memnunuz” dedi.

Pitayanın soğuk tüketilmesi gerektiğini kaydeden Bayram, “Diğer meyveler gibi ılık tüketildiği zaman zevk vermeyen bir bitkidir. Tüketmeden önce buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Buzdolabınızın içinde 4 derecede, 3- 4 hafta rahatlıkla saklayabilirsiniz. Hiçbir deformeye uğramıyor. Vücudun alyuvar, akyuvar dediğimiz hücrelerini artırıyor. C vitamini, potasyum, kalsiyum bakımından çok zengin” dedi.

Ejder meyvesi, sadece geceleri çiçek açıyor. Büyük beyaz kokulu çiçekleri tipik şeklinden ötürü ay çiçeği veya gecenin kraliçesi olarak da anılıyor. Tatlı pitayalar krem gibi bir etli kısma ve lezzetli bir tada sahip ve bahçe bitkisi olarak dışarıda, salon çiçeği olarak da evlerde yetiştiriliyor.

EJDER MEYVESİ’NİN FAYDALARI

Ejder meyveleri, içerdikleri vitaminler, minareller ve lifli yapısı nedeniyle birçok faydası yer alıyor. Genelde kırmızı kabuklu pitayalar C vitamini kaynağı sayılıyor. Pitayalar lif ve mineral yönünden zenginlik sağlıyor. Genellikle kırmızı pitayalar bu yönden zengin olarak bilinir, sarılar bunun arkasındadır. Tohumlar çoklu doymamış yağ asidi yönünden zengin ve genelde kırmızı ejder meyveleri çok az doymuş yağ asidi içeriyor. Pitayalar ayrıca önemli miktarda fitoalbumin, antioksidan, kanseri önleyici serbest radikaller içeriyor(Sözcü)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]