Anasayfa / Ekonomi / “Sivas’ta Goji Berry Yetişiyor Kadın Çiftçiler Seviniyor” projesi sonuçlarını verdi

“Sivas’ta Goji Berry Yetişiyor Kadın Çiftçiler Seviniyor” projesi sonuçlarını verdi

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında 2017 yılında, tarımsal kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün hazırladığı “Sivas’ta Goji Berry Yetişiyor Kadın Çiftçiler Seviniyor” projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun görülerek uygulamaya başlanmıştı.

Proje kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Şarkışla ilçesinde, kadın çiftçilere Goji Berry (Kurt Üzümü) yetiştiriciliği hakkında kurs düzenlenerek kursiyerler arasından puanlama kriterlerine göre en yüksek puanı alan kadın çiftçinin arazisine 10 dekar büyüklüğünde demonstrasyon bahçesi kurulmuştu.

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit YILDIZ, Maksutlu Köyü’nde projenin uygulandığı çiftçiyi ziyaret etti. Meyvenin gelişim süreci, kullanım alanları ve çeşitleri hakkında bilgi alan İl Müdürü Seyit YILDIZ; “Türkiye’de kurt üzümü tarımını önemli kılan en önemli noktalardan birisi, iç bölgeler ve geçiş bölgelerinde de ideal biçimde yetişebilir olmasıdır. Toprak ve iklim olarak pazar değeri yüksek bitkisel ürün üretiminin zor olduğu Sivas ikliminde kurt üzümü seçeneği çok önemlidir. Deneme çalışmaları ve hobi bahçeleri göstermiştir ki, Sivas’ta kurt üzümü yetiştirilir ve iyi verimler alınır.

Kurt üzümü sağlıklı yaşamın korunması ve sürdürülmesi açısından olağanüstü içeriği ile insanlara yararlı bir meyvedir. Kurt üzümünün sindirimi kolaydır, olduğu gibi yenilenebilir, değişik ürünlere işlenebilir, ilaç değildir, yan etkileri yoktur. Bu bitkiyi ülkemiz ve özellikle Orta Anadolu insanları için bir şans olarak görüyorum.” dedi.

Daha sonra emekli Ziraat Mühendisi Tahsin TAŞYÜREK’in kurt üzümü ile ilgili kurmuş olduğu deneme ve ıslah seraları ziyaret edildi. Burada Tahsin TAŞYÜREK yapmış olduğu ıslah çalışmaları, elde ettiği sonuçlar, yeni çeşitler ve kurt üzümünün insan sağlığına faydaları hakkında bilgi verdi. Tahsin TAŞYÜREK, bölgede goji berry üretmek isteyen çiftçilere fide temin edebileceğini dile getirdi. Kurt üzümünün; Damar dayanıklılığını artırdığını, kanser önleyici element olan germanyumu içerdiğini, sindiriminin kolay olduğunu, kurt üzümünün sağlıklı yaşamın korunmasında önemli bir role sahip olduğunu ve goji berry üzerine yapılan araştırmaların yaygınlaşması halinde, gıda olarak tüketildiği gibi ilaç sanayiinde de önemli bir rol alacağını belirtti. Ayrıca ilimizde yetişen çeşitlerin sıcak iklim de yetişenlere göre antibiyotik etkisinin daha fazla olduğunu dile getirdi.(Tarım Pusulası)

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]