Anasayfa / Genel / Sihirli bitki Üzerlik tohumu ve faydaları nelerdir?

Sihirli bitki Üzerlik tohumu ve faydaları nelerdir?

Üzerlik tohumu nun tüketilmesi sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlar. C vitamininin yoğun bulunduğu üzerlik tohumu özellikle şifa olması için tüketilir. İşte üzerlik tohumunun faydaları…

Ülkemizde Orta Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve tarihi çok eski yıllara dayanan üzerlik otu, Nazar otu olarak da bilinir. Otsu bir bitkidir. Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Daha çok mezarlık, kumluk ve taşlık gibi alanlarda yetişmektedir. Zamanı geldiğinde kaplaması sayesinde tohumlarından şekillerde kullanım imkanı elde edebilmektedir. C vitamini açısından oldukça yoğundur.

ÜZERLİK TOHUMUNUN FAYDALARI

-C vitamini açısından oldukça yoğundur. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi hastalıklara karşı etkili olmaktadır.

-Adet konusunda faydalı olan ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle bu dönemde bayanlar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Kısa zaman içerisinde yüksek etkiye sahiptir.

-Bağırsak da bulunan bakteri ve parazitlerini öldürülmesi için kullanılmaktadır.

-Afrodizyak etkiye sahiptir. Bu nedenle çoğu zaman cinsel ilişki için problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır.

-Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için özellikle dökülmelerin azalmasına ve saçın daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli şekilde kullanılması istenilen etkinin elde edebilmesini sağlamaktadır.

-Nefes darlığı sorunu yaşayanlar için oluşan etkilerin azalmasını sağlamaktadır.

-Romatizma problemi yaşamakta olan kişiler için bu dönemde özellikle tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

-Varis problemi yaşamakta olan kadınlar için özellikle oluşan problemlerin ortadan kaldırılması konusunda tedavi için kullanılmaktadır.

-Depresyon sorununa karşı etkilidir. Bu nedenle çoğu zaman iş veya özel hayatı nedeniyle depresyon yaşayan kişilerin negatif olmalarını engelleyerek daha iyi bir şekilde kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

-Zayıflama konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle zayıflamak isteyenler tarafından takviye ürün olarak kullanılması söz konusu olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu dönemde diyetisyen önerisine uygun şekilde hareket edilmesi gereklidir.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]