Anasayfa / Ekonomi / Savaş sonrası Antalya ’da kira fiyatları 3-4 katına çıktı

Savaş sonrası Antalya ’da kira fiyatları 3-4 katına çıktı

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan Savaş, Antalya ’daki konut satışı ve kiralama bedellerini uçurdu. Özellikle merkez Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde emlak sektörü hareketliliği dikkat çekici biçimde artarken, özellikle şehir merkezine yakın ve eşyalı olarak kiraya verilen daireler karaborsaya düştü.

Yoğun taleple birlikte 2 bin 500- 3 bin TL arasında kiraya verilen asansörü bile olmayan binadaki bir daire Rus ve Ukrayna vatandaşlarına 10-12 bin TL bedelle kiralanmaya başladı. Üstelik bu dairelerin sözleşmeleri 6-12 ay peşin Kira bedeli ve 20-25 bin TL kapora şartı ile düzenleniyor. Muratpaşa Bahçelievler Mahallesi ’ndeki 3+1 dairesini Ukrayna vatandaşı çifte 1 yıllık peşin, 10 bin TL kira, 20 bin TL kaparo karşılığında kiraya verdiğini söyleyen Semih T., “Biz 5 katlı asansörsüz binadaki dairemizi kiraya verip merkeze daha uzak bir bölgede site içinde sıfır bir daireye taşındık. Biz bu dairede 6 bin TL kira ödeyeceğiz” dedi.

Yabancıların Antalya ’ya yönelik ilgisinin yeni olmadığını kaydeden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Hürriyet ’e şu bilgileri verdi: “2021 ’den bu yana zaten hızlı bir artış var. Ancak savaşla birlikte Rusya ve Ukrayna ’dan güvenlik amaçlı göç ve sermaye çıkışı yaratması da söz konusu. Antalya ’da 30 bine yakın Rusya Federasyonu vatandaşı, 8 bine yakın Ukrayna vatandaşı yaşıyor. Şubat ayında geçen yıla göre Ruslara yapılan konut satışı yüzde 96, Ukraynalılara yapılan satış yüzde 85 arttı.

Türkiye geneli satışların yüzde 4 ’ü yabancı satışı iken Antalya ’da bu oran yüzde 23.” Rusya-Ukrayna savaşı ile emlak sektöründeki bütün dengenin bozulduğunu kaydeden Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar ise “Ev sahipleri 2-3 bin TL kira alınabilecek bir daire için 10 bin TL kira istiyor. Kurumların bu konuda denetim başlatması şart” diye konuştu.

Muratpaşa Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Ahmet Ateş de “Mahallemizdeki kira artışları hepimizi şaşırttı. Yüksek kira bedelini gören beni evim daha iyi mantığıyla daha da yüksek kira bedeli istiyor. Bu durum yerli kiracıları vuruyor. Belki yabancının bu kirayı ödeyecek gücü var ama Türk vatandaşı ne yapacak?” dedi. Konyaaltı Altınkum Mahallesi Muhtarı Eyüp Karakaya, “Bu kiraların sürekliliği olacak mı tartışılır. Çünkü sözleşmelerdeki bedeller astronomik. Antalya ’daki bütün denge bozuldu” diye konuştu.(Selim UZUN)

KAŞ Kent Gençlik Konseyi Başkanı, Turizm ve emlak işletmecisi Mehmet Muhammed Yıldırım da, turizm bölgelerinde fahiş kiralara neden olan komisyon sistemini şöyle anlattı: “Villa turizmiyle öne çıkan Kaş ve Kalkan ’da kira fiyatları şimdiye kadar 8-10 bin lira seviyelerindeydi. Ancak bölgeye çok sayıda Rus ve Ukraynalının gelmesiyle birlikte bir anda inanılması zor kira bedelleri telaffuz edilir oldu. Mülk sahipleri, haftalık 500 Euro kira talep etmeye başladı.

Bunun yanında genellikle Rus ve Ukraynalı yerleşik yaşayanlardan komisyon grupları oluştu. Bunlar sosyal medyada kendi dillerinde paylaşım yapıp ‘Türklere güvenmeyin, biz size ev buluruz ’ yazıyorlar. Emlakçılarla komisyon karşılığı anlaşıyorlar. Savaş bölgelerinden ellerindeki son birikimle kaçıp gelen kendi ülkelerinin vatandaşları üzerinden para alma peşindeler. Kurulan sistemler Rus ya da Ukraynalı, emlakçıdaki evi tutana kadar araya giren 3 – 4 komisyoncuya para ödemiş oluyor. Küçük stüdyo dairelere bile 1500 – 2000 Euro gibi astronomik kiralar ortaya çıkıyor.”

Kalsiyum Oksit Nedir?

Kalsiyum oksit, kireç taşının yüksek sıcaklıkta erimesi ve karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalsiyum oksit, güçlü bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Alkalik bir katı yapısına sahiptir. Su içinde tepki vererek çözülmektedir. Su içerisinde kalsiyum hidroksit haline dönmektedir. Kalsiyum oksidin erime noktası ise 2.572 santigrat derecedir.

Kalsiyum Oksit Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum oksidin kullanılmakta olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında atık su arıtma ve çimento üretimi gelmektedir. Kalsiyum oksit, tuğla ve taşlar üzerinde yapışma özelliğine sahip olduğu için çimento üretiminde en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan kalsiyum oksit, mühendislik alanında da kullanılmaktadır. Kimyasal yem stoklarında da kalsiyum okside yer verilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Merkez Bankası yeni 200 TL’lik banknotları tedavüle sürdü

Merkez Bankası yeni 200 TL'leri tedavüle sürdü. Yeni banknotlarda Başkan Dr. Hafize Gaye Erkan ile Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay'ın imzası olacak. Diğer tüm özellikler eski banknotlarla aynı olacak.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]