Anasayfa / çevre / Şap hastalığı şüphesiyle hayvan pazarı geçici süreliğine kapatıldı

Şap hastalığı şüphesiyle hayvan pazarı geçici süreliğine kapatıldı

Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara, yaptığı açıklamada, tüm tedbirlerin yetkililer tarafından alındığını ifade ederek konuyu yakından takip ettiklerini söyledi. Merkez İstasyon Mahallesinde bir üreticinin küçükbaş hayvan işletmesindeki hayvanlarından şap hastalığı şüphesiyle örnekler alındığını dile getiren Kara, “ilçemiz İstasyon mahallemizde bir üreticimizin küçükbaş hayvan işletmesinde, Şap hastalığı görüldüğünden dolayı Canlı Hayvan Pazarımız geçici bir süre ile kapatılmıştır. Yetkililer aşı çalışmalarına başlamış olup, konuyu takip etmektedirler. Bölgenin en büyük hayvanın bir an önce hizmete açılması için bizde Ilgın Ziraat Odası Yönetimi olarak yakından takip ettiğimizi belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca merkez mahallelerinin koruma bölgesi olarak ve 10 kilometre çapındaki bulunana diğer mahallelerinin gözetim bölgesi olarak karantinaya alınarak, hastalığa duyarlı küçükbaş, büyükbaş hayvan giriş ve çıkışına kapatıldığı duyurdu. Öte yandan, Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından İstasyon Mahallesi giriş ve çıkışlarına “Bu Mahallede Şap Hastalığı Vardır” levhası asılmasına karar verildiği bildirildi.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Türkiye’nin Sudan’daki tarım şirketi tasfiye ediliyor

Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketinin tasfiyesine karar verildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]