Anasayfa / Ekonomi / Sanayiciye yer yok ama Tarım Bakanlığı hipodrom yaptırıyor!

Sanayiciye yer yok ama Tarım Bakanlığı hipodrom yaptırıyor!

Görevi hayvancılığı ve tarımı geliştirmek olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Antalya’da at yarışları için hipodrom inşa ediyor. Vatandaşın tepkisine rağmen 3 ay önce inşasına başlanan hipodroma 109 milyon 418 bin lira ödenek ayrıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Antalya’da Organize Sanayi Bölgesi’ne at yarışları için hipodrom inşa ediyor. Yeni fabrika kurmak isteyen sanayiciye yer verilmemesine rağmen bakanlık, hipodrom için Döşemealtı’nda 109 milyon lira bütçe ile 813 bin 712 m2’lik yer ayırdı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2007 yılından bu yana birkaç kez ihaleye açtığı hipodrom projesinin 2017 Şubat ayında yapılan son ihalesi ile TJK (Türkiye Jokey Kulübü) resmen inşaat süreci başlattı.

Önceleri bölge halkının yoğun tepkisi ile karşılaşan yetkiler çözümü, hipodromda istihdam edilecek personelin civar köylerden temin etme vaadinde buldu.

Erbakan Hoca’nın yaptığı Organize Sanayi Bölgesi’nin yanında başlatılan proje için 109 milyon lira ödenek ayrıldı. Yeni fabrika kurmak isteyen sanayicinin Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer bulamamasına rağmen bakanlık, hipodrom için Antalya Organize Sanayi bölgesinin hemen yanında 813 bin 712 m2 yer ayırdı.

240 gün içinde bitirilmesi planlanan kumar fabrikasının, hayvanlardan sorumlu bakanlık tarafından yapılması ise sosyal medyada alay konusu oldu. Şans oyunları için dev bütçelerin hazırlanmasından rahatsız olan vatandaşlar, “at yarışları için oyun alanları değil, üretim yapacak fabrikalar istiyoruz” diyerek yetkililerden çalışmanın durdurulmasını talep etti.

Antalya’ya yapılacak hipodrom projesi için en ciddi tepki Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen’den geldi. Düzen, “Ak Parti hükümeti öyle projeler ortaya koyuyor ki, hangi akla hangi mantığa hizmet ettiklerini anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Hükümetin müslüman mahallesinde salyangoz satmasına müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Düzen, “Bu konudan en çok Ak Parti’nin muhafazakâr tabanının rahatsız olacağını düşünüyoruz.

Saadet Partisi olarak bizler bu projenin durdurulması için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. İktidar partisinin yetkilileri ile görüştük, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü ile irtibata geçtik, Antalya’daki sivil toplum kuruluşlarına durumun vahametini anlatıp gerekli tepkinin gösterilmesini istedik.

Ayrıca gerek İl Başkanlığımızın sayfalarından gerekse şahıs hesaplarımızdan sosyal medyadan konuyu halkımızın dikkatine sunduk. Fakat bu süreçte özellikle Bakanlık ve iktidar partisinden maalesef ciddi bir geri dönüş alamadık” dedi.

Ehli vicdan hemen her kesimden bu projeye yönelik ciddi tepkiler geldiğini söyleyen Düzen, “Bizler Saadet Partisi Antalya İl Teşkilatı olarak konuyu devamlı surette halkın gündeminde tutmaya çalışıyoruz. Bu gayretler neticesinde inanıyoruz ki, bu projenin durdurulması için ciddi bir kamuoyu oluşacaktır.

Evet, proje inşaat haline döndü. Şuan makinalar çalışmaya başladı. Ama arazideki çalışmalardan edindiğimiz izlenimler neticesinde projede henüz önemli bir aşama kaydedilmedi. Bu süreçte Ak Parti tabanında konunun çok konuşulduğunu ve ciddi rahatsızlıkların olduğunu biliyoruz.

Bu rahatsızlıkların dalga dalga büyümesi sonucu inşallah hipodrom projesi askıya alınacaktır. Bu noktada şunu da ifade etmeden geçemeyeceğiz. Maalesef muhafazakâr cenahın Ak Parti hükümetine yönelik muhalefeti hep cılız kaldı, bu tür durumlarda hiçbir zaman esaslı bir duruş sergileyemediler.

Umarız hipodrom konusunda bu böyle olmaz. Vicdan sahibi herkes, yapılan bu yanlış yatırımın karşısında olduğunu gösterebilecek cesareti kendisinde bulur. Çünkü bu işler kişilerin üzerine vebal yükleyen işlerdir” diye konuştu.(Milli Gazete)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]