Anasayfa / arıcılık / Samsun’da arıcılığa destek verildi!

Samsun’da arıcılığa destek verildi!

Samsun’da arıcılıkta verimliliği sağlamak üzere Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Arıcılıkta Verimliliğin Artırılması İçin Ana Arı Dağıtımı Projesi” kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ustalık belgesi almaya hak kazanmış olan birlik üyesi arıcılara ana arı dağıtımı gerçekleştirildi.

Bafra’da Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği’ne ait arıcılık işletmesinde düzenlenen törene Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve arıcılar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Arıcılıkta verimliliğin temeli, kaliteli ana arı ve etkili koloni yönetimine dayanmakta. Bu nedenle arıcılığı gelişmiş olan ülkeler ana arı konusunu en az yüz yıl önce ıslah ve seleksiyon çalışmaları yaparak tamamlamış. Ülkemizde de koloni başına verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında ana arı yetiştiriciliği ve kullanımı önem kazanmıştır. Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanan desteklemeler kapsamında ana arı konusunda bilinç gelişmiş, kullanımı yaygınlaşmıştır” dedi.

Türkiye’de ana arıya olan gereksinimin çok yüksek olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Demir, “Dağıtımı yapılan ana arıların ortalama bedeli yaklaşık olarak 1 kilogram bal fiyatına eşdeğer. Koloni başına bal verimi artışına sağlayacağı katkı ise ortalama 5 kilogram civarında. Dağıtılan her ana arı ile ulusal ekonomiye ve arıcımıza önemli oranda maddi katkı sağlanacak. Ayrıca arıcılarımızın bu sonucu elde etmelerine paralel olarak ana arı kullanımının verimliliğe katkısı fiilen görülecek ve bilinç düzeyi yükselecektir” ifadelerini kullandı.

Başkan Demir şöyle devam etti:

“Mevcut imkan ve kabiliyetleri seferber ediyoruz. Bu çalışma ile oluyor. Arıcılığı çok önemsediğimizi ve çok önemli bir alan olduğunu hem doğa dengesi açısından hem de insan hayatı açısından biliyoruz.”

Belediye denince akla daha çok yol, su, kanalizasyon ve park geldiğini belirten Başkan Demir, “Doğrudur, onlar da belediyelerin yapması gereken hizmetler içerisinde. Ama inanın araziye, doğaya, toprağımıza, insanımıza ait bunun dışında tüm canlılığa ait ne varsa Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve ilgi alanına giriyor. Bunların çalışmalarını da gelecek vizyonuyla beraber yapmak zorunda belediyeler. Çocuklarımız, kadınlarımız, orta yaş gruplarımız, yeni meslek edineceklerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz, hastalarımız var. Onlarla ilgili de her alanda proje üretmek zorundayız. Tüm bu imkanlar sizlerin. 1 milyon 350 bin vatandaşımızın hayatını pozitif bir şekilde geliştiren bir yönetimi, birlikteliği, vizyonu, Samsun’da yakaladık. Arıcılık konusuna da böyle bakıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK NEDİR?
Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.
880C’de erimeye başlar.
Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.
Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak
sırlara sarımtırak bir görüntü verir.
Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.
Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.
Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.
Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.
Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.
Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com
Kimyadeposu.com
Tarım Kimyasalları,Yem katkıları  Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield
gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara
tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir
tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan
altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal
tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren
kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum
oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum
silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum
lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hasatdergisi.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

Arıcılar, bal üretiminde son 10 yılın en kötü sezonunu geçiriyor!

Arıcılar, bal üretiminde son 10 yılın en kötü sezonunu geçiriyor. Bilim insanından arı ölümlerine karşı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]