Anasayfa / Ekonomi / Pandemi’de sirke satışı kişi başı 1litre’ye çıktı

Pandemi’de sirke satışı kişi başı 1litre’ye çıktı

Coronavirüs salgını ile birlikte tüketicinin hayatında kalıcı bir yer edinen ürünlerin başında gelen sirke, 2020’de rekor satışlara imza atarak 404 milyon TL’lik pazar hacmine ulaştı. Geçen yıl yüzde 118 büyüme kaydeden pazar, normalleşmenin ardından ortalamada yüzde 42’lik büyümesini sürdürdü. Salgın boyunca bağışıklığı güçlendirdiği kabul edilen turşu kurulumundan, temizliğe, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sebzelerin yıkanmasına kadar farklı kullanım alanlarının da yaygınlaşması ile araştırmalar her iki kişiden birinin sirkeyi yemekler dışında kullandığını ortaya koydu.

Pazardaki büyümenin kalıcı olacağını düşündüklerini ve büyüme hızı bir miktar düşse de pazarın genişlemeye devam ettiğini aktaran Ajinomoto Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hülya Gündoğan Uçarlar, tonaj bazında 81 milyon litreye çıkan pazarda kişi başına tüketimin ise 1 litre seviyesinde olduğunu anlattı. Uçarlar, sirkenin yurtdışında da büyük talep görmeye başladığına dikkat çekerek, geçen yıl Japonya’ya 11 bin ton sirke ihracatı gerçekleştirdiklerini aktardı.

CovId19’un tüketici alışkanlıklarında yarattığı değişimlerden birisi de artan sirke kullanımı oldu. Sirke, sağlık amaçlı içilerek kullanımındaki artışla hızla büyüyen kategorilerden biri oldu. Son 2 yılda sirke tüketicileri arasında sirkeyi sağlık amacıyla içenlerin oranı yüzde 10’dan yüzde 46’ya ulaşarak yaklaşık 5 katlık bir büyüme kaydetti. Bu arada uzmanlar belirli bir miktarın üzerinde ve sulandırılmadan içilen sirkenin sağlığa zarar verebileceği konusunda uyarıyor.

Manganez Dioksit DMR 85

DMR85 Mangan dioksit, MnO2 kimyasal formülüne sahip, kahverengi-siyah renkli inorganik bir bileşiktir. Bu siyah-kahverengi katı doğal olarak manganın temel cevheri ve mangan yumrularının bir komponenti olan mineral pirolusitten kaynaklanmaktadır.

DMR85 MnO2′ in ana kullanımı alkalin pil ve çinko-karbon pil gibi kuru hücreli piller içindir. MnO2 ayrıca bir renk maddesi olarak ve potasyum permanganat gibi diğer mangan içerikli bileşiklerin öncüsü olarak kullanılır.

Organik proseslerde, örnek olarak allilik alkollerin yükseltgenmesi için bir aktive edici olarak görev yapar.

Doğada çıkan doğal mangan dioksit, önemli oranda mangan oksit ve safsızlık içerir. Ancak sınırlı miktarda ki tortu, aküler için yeterli saflığa sahip γ modifikasyonunu verir.

Pil ve ferrit imalatı çok yüksek saflıkta mangan dioksit içermektedir. Piller “elektrolitik manganez dioksit” gerektirirken ferritler “kimyasal mangan dioksit” gerektirir.

Mangan dioksit, kimya alanında özellikle redox (indirgenme-yükseltgenme) reaksiyonlarında kullanılmaktadır.

Buna örnek olarak :

KOH ve MnO karışımının ısıtılması:

2 MnO2 + 4 KOH + O2 → 2 K2MnO4 + 2 H2O

Potasyum manganat, yaygın bir yükseltgen olan potasyum permanganatın da öncüsüdür.

Kimya sektöründe indirgeme-yükseltgeme (redoks) tepkimeleride kullanılmaktadır.Ayrıca elektrolit manganez üretiminde de kullanılmaktadır.

Porselen imalatı ve dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Boya sektöründe vernikler ve renkli maddelerde kurutma maddesi olarak yardımcı olmaktadır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]