Anasayfa / Ekonomi / Öztrak ‘İşsiz sayısı 109 ülkenin nüfusundan fazla’

Öztrak ‘İşsiz sayısı 109 ülkenin nüfusundan fazla’

TÜİK, Mayıs 2020 dönemine ait açıkladığı rakamlara göre ülkedeki işsiz sayısının 331 bin kişi azalarak 3,8 milyon kişiye düştü. İşsizlik rakamlarıyla ilgili açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Gerçek işsiz sayısı 10 milyon 570 bine, gerçek işsizlik oranı ise yüzde 30,6 ’ya ulaşarak rekor kırdı” dedi. Öztrak iş başında olmadığı halde çalışıyor görünenlerle birlikte işsiz sayısının 16 milyona yaklaştığını vurguladı.

İş bulma ümidini kaybettiği için ya da diğer nedenlerle iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, eksik, yetersiz istihdam edilenler ile mevsimlik işçiler dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısının 10 milyon 570 bine, gerçek işsizlik oranının ise yüzde 30,6 ’ya ulaşarak rekor kırdığını ifade eden Öztrak “Ülkemizdeki işsiz sayısı 109 ülkenin nüfusundan fazla. Ayrıca, 2020 Mayıs dönemi itibariyle istihdamda göründüğü halde iş başında olmayanların sayısı da 5 milyon kişinin üzerinde. İş başında olmadığı halde çalışıyor görünenlerle birlikte, çalışmayan yurttaşlarımızın sayısı 16 milyona yaklaşıyor” dedi.

Genç işsizliğin olağanüstü yüksek olduğunu vurgulayan Öztrak şunları söyledi: “Mayıs 2020 dönemi itibariyle Türkiye ’de her dört gençten biri işsiz, her dört işsizden biri ise üniversite mezunu. 20-29 yaş arasında çalışacak, üretecek, Türkiye ’ye değer katacak her 10 gencimizden 4 ’ü ne bir işte çalışıyor, ne de okulda okuyor. Ailelerin ve ülkemizin umudu olan 4,7 milyon gencimiz, evde oturup ailelerinin eline bakıyor.”

Son bir yılda, işi olup da işini kaybedenlerin sayısının 2 milyon 411 bin kişi olduğunu, çalışan sayısının son iki ayda 2,5 milyon dolaylarında azaldığına da dikkat çeken Öztrak, “Çalışan sayısında bu seviyede azalmalar mevcut seride daha önce görülmedi. İstihdamdaki düşüşün sektörel dağılımına bakıldığında, tarımda 308 bin, sanayide 274 bin, inşaatta 206 bin, hizmetler sektöründe 1 milyon 622 bin yurttaşımızın işini kaybettiği görülüyor. Hizmetler sektöründeki iş kaybının ayrıntılarına bakıldığında ise turizm sektörünün ciddi yara aldığı anlaşılıyor. Sektördeki istihdam kaybının üçte birinden fazlası ‘konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri2 kolundaki istihdamdaki azalmadan kaynaklanıyor. Saray yönetiminin ülkeyi ve ekonomiyi değil, işsizliği uçurduğu TÜİK rakamlarıyla bile gizlenemez bir boyuta ulaşmış durumda” dedi.

Tek kişilik vesayet rejiminin ülkede hiçbir derde deva olmadığını ifade eden Öztrak şöyle devam etti: “Bu yönetim milleti görmüyor, sesini duymuyor. 2018 ’de krizin başladığı dönemden bu yana ortaya koyduğumuz çözüm önerileri Saray hükümeti tarafından dikkate alınmadı. Hastalık, aspirin tedavisiyle, pansumanla geçiştirilmeye çalışıldı. CHP olarak pandemi sürecinde de çok sayıda tedbir önerdik. Bu önerilerimize de kulak tıkandı. Oysa ‘Türkiye ’nin ihtiyacı, istişareyle oluşturulmuş, yeni, güven veren, takvime bağlanmış bir ekonomi programı’ dedik ama bu yapılmadı. Bu aşamada, Saray hükümetinin ekonomik krizi çözmek için alabileceği en etkili tedbir, başta Damat Bakan olmak üzere artık güven duyulmayan yöneticilerin görevi bırakması ve liyakatli kadroların iş başına gelmesinin önünü açmasıdır.”

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]