Anasayfa / Ekonomi / Orman yangınlarına 15 bin ateş savaşçısına ihtiyaç var!

Orman yangınlarına 15 bin ateş savaşçısına ihtiyaç var!

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, Türkiye’nin orman yangınına en dirençli bölgesi olan Doğu Karadeniz’de kış ortasında meydana gelen orman yangınlarının, bu yangınlarla yılın 12 ayında mücadele için, eğitimli ve uzman ateş savaşçılarına ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

Orman yangınlarıyla mücadele eden işçilerin üye olduğu Öz Orman-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Settar Aslan, Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun ve Ordu’da 23 Aralık günü akşam saatlerinden itibaren başlayan ve 69 noktada cereyan eden orman yangınları ile 21 Aralık günü Bursa’da iki ayrı noktada yaşanan orman yangınlarının, küresel iklim değişikliğinin getirdiği büyük tehlikeye işaret ettiğini bildirdi.

Ülkemizin orman yangınları bakımından en az riskli bölgesi olan Doğu Karadeniz’de kış ortasında yaşanan yangınların, ormanlarla birlikte tarım arazileri ve köyleri de tehdit ettiğini belirten Settar Aslan, küresel ısınmanın, doğayı korumada yeni ve daha etkin tedbirleri gerekli kıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Artık orman yangınları yaz veya kış dinlemiyor. Her mevsimde ve her bölgede yangın riski bulunuyor. Ateş savaşçılığı, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir iştir. Orman yangınlarıyla mücadele eden geçici statülü işçilerimiz, yıllık çalışma süreleri dolduğundan, şu an iş akitleri askıda bulunuyor. Bu yüzden yangınlara müdahale için yeterli sayıda ekip kurulamıyor; kurulan ekiplerde de yeterli sayıda yangın işçisi bulunmuyor. Bu da yangına müdahalede etkinliği azaltıyor; yangınların hasarını artırıyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınla mücadele eden işçi sayısı sürekli azalıyor. Norm kadro olmadığı için personel takviye edilemiyor. Şu anda Orman Teşkilatımızın en az 15 bin yeni işçiye ihtiyacı var. Bütün işçilerimizin, ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesi için, yılın 12 ayında çalıştırılması acil ve ertelenemez bir zarurettir.”

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Tekstilcilerden asgari ücrete düşük zam talebi

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya'dan asgari ücret zammıyla ilgili tartışma yaratacak bir talep geldi. Kaya, dış talepteki yavaşlama ve maliyet artışları nedeniyle ihracatlarının azaldığını belirterek asgari ücrete az zam yapılmasını istedi. Kaya ayrıca işverene asgari ücret desteğinin 2 bin TL'ye çıkarılmasını ve düşük faizli kredi verilmesi talebinde bulundu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]