Anasayfa / Genel / Ocak ayında 31,4 milyon dolarlık limon ihraç edildi

Ocak ayında 31,4 milyon dolarlık limon ihraç edildi

Yeni yılın ilk ayında turunçgil ihracatından 128 milyon dolar döviz girdisi sağlanırken, bu tutarın yüzde 24,5’i limon ihracatından elde edildi. 2020 yılı Ocak ayında 30 milyon 275 bin dolar olan Türkiye’nin limon ihracatı, 2021 yılı Ocak ayında 31 milyon 418 bin dolara yükseldi.

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, turunçgil ihracatında yeni yılda önemli rakamlara ulaşıldığını söyledi. Limon ihracatında da önemli artış yakalandığını ifade eden Kaçmaz, yurt dışına gönderdikleri ürünlerde kalite ve ambalajlamanın önemine işaret etti.

Yeni yılın ilk ayında 63 bin ton limon ihraç edildiğini belirten Kaçmaz, “Bu yıl ocak ayında limon ihracatı yaklaşık yüzde 4 artış göstererek 31 milyon 418 bin dolara yükseldi. Şu anda lamas limonu ihracatı yapılıyor. Erkenci limonun ihracatı tamamlandı. Limon ihracatının ilerleyen aylarda daha da artacağına inanıyoruz. 2021’de turunçgil ihracatı olarak hem üreticilerimizin hem de ihracatçılarımızın iyi bir yıl geçireceklerini düşünüyoruz. İhracatımızın artırılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

“Yeni yılda diğer ürünlerde de artış bekliyoruz”

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin ise, limonda yaşanan ihracat artışının sevindirici olduğunu dile getirdi. Üretimin kaliteli olmasından dolayı dış piyasada limonun talep gördüğünü vurgulayan Şahin, “İlk aydaki bu artış sevindirici. Üretim, ambalajlama ve lojistik ağımızın güçlü oluşu limon ihracatımıza yansıyor. Yeni yılda diğer ürünlerde de artış bekliyoruz.” diye konuştu.

Dünya

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 20 bin lirayı aştı

Açlık sınırı Mart’ta bir önceki aya göre 1125 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]