Anasayfa / Haberler / Nitratlı gübre satışı yapan bayilerin stokları tesbit edildi

Nitratlı gübre satışı yapan bayilerin stokları tesbit edildi

Terör örgütlerinin “amonyum nitrat” içeren yüksek hacimli gübreye kolaylıkla ulaşmasını engellemek için getirilen yasak nedeniyle Adıyaman’da bayilerin stokları sayılarak “yediemin’e alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri Adıyaman’da 40’a yakın gübre satış bayisindeki amonyum nitrat gübrelerin stoklarını sayarak, gübre satışının ikinci bir emre kadar yasaklandığını bayilere bildirdi. Bayilerdeki gübre stoklarını belirleyen ekipler, gübreleri işletmelere “yediemin” olarak teslim etti. Çiftçiler ise gübre almak için geldikleri bayilerden eli boş döndü.

Gübre bayi sahibi Güzel Bilgiç, daha önce normal satışını yaptıkları gübrenin bir yıldan beri çiftçinin bilgilerini alarak satış yapıldığını ancak bundan sonra gübre satışının yasaklandığının kendilerine bildirildiğini söyledi. Bilgiç, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü ekipleri gelerek elimizdeki gübre stokunu tespit ederek, satışını ikinci bir emre kadar yasakladılar. Elimizdeki gübreleri bize zimmetlediler. Şuan çiftçiler perişan. Dünden beri en az on kişi geldi ama gübre satışı yapamadık” dedi.

Mahmut Coşkun ise “Daha önceden satışımız serbest iken son zamanlarda fatura ile satmaya başladık. Bugün itibaren satış yasağı geldi. Bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yusuf Adak ise stokları ekiplerin belirlemesinden sonra satışın durdurulduğunu belirterek, ikinci emre göre hareket edeceklerini söyledi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Danimarka’da, Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçak saldırılar bundan böyle cezasız kalmayacak

İskandinav ülkelerinde son zamanlarda Kur'an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırılara karşı, bölge ülkelerinden Danimarka harekete geçti. Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve kutsal kitapların yakılmasını yasaklayan kanun tasarısı kabul edildi. Kanuna göre, ülkede Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılması, bu kitaplara saldırılar ve dini değerleri hedef alan uygunsuz davranışlar yasaklanacak. Yasayı ihlal edenlere ise para cezası veya iki yıla kadar hapis verilebilecek.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]