Anasayfa / Ekonomi / Mv.Av. Elif Doğan Türkmen, ödenmeyen tarımsal destekleme primleri nedeniyle çiftçiler zarar görüyor.

Mv.Av. Elif Doğan Türkmen, ödenmeyen tarımsal destekleme primleri nedeniyle çiftçiler zarar görüyor.

Tarımsal ürünlere verilen destekleme primlerinin ödemelerinde yaşanan gecikmeler Meclis gündemine taşındı. CHP’li TürkMen, destekleme prim ödemelerinde yaşanan gecikmenin üretici ve çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirterek, gecikmelerin nedenlerini sordu.
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Tarım Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Adana il ve ilçelerinde son dönemlerde ödenmeyen tarımsal destekleme primleri nedeniyle çiftçilerin ekonomik açıdan zarar gördüğünü ifade eden Türkmen, “çiftçilerimiz bugün, gübre almak için bir sonraki dönemde de ekilecek tohum için dahi para bulamamaktadırlar. Bu nedenle de üreticiler yüksek faizlerle bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmakta ve borçları giderek artmaktadır” dedi.

MISIR VE AYÇİÇEK PRİMLERİ NE OLDU?
Adana ili ve ilçelerinde 2015 yılında üretilen bazı ürünlerin destekleme primlerinin ödenmediği yönünde çiftçilerden yoğun şikayet geldiğini, kaydeden Türkmen, “Örneğin Karaisalı ilçesinde 2015 yılı için mazot desteği ödenirken, buğday desteğinin bir kısmı ödenmiş, mısır ve ayçiçek destek primleri ise halen ödenmemiştir” diye konuştu.

ÖDENEN ÖDENMEYEN DESTEKLER NELER?
Tarım Bakanı Çelik’e “tarımsal destek prim ödemelerinin bu kadar uzun süre gecikmesinin nedeni nedir?” diye soran Türkmen, Adana ve ilçelerinde 2015 yılı ürünleri için hangi desteklerin, hangi ürünler için ödendiğini, hangileri için ödenmediğini, ödenen ve ödenmeyen destek primlerinin çeşitlerini, miktarlarını, ürün ve ilçeler bazında açıklanmasını istedi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]