Anasayfa / Ekonomi / Muğla ’dan 67 ülkeye kültür balığı ihracatı

Muğla ’dan 67 ülkeye kültür balığı ihracatı

Bin 479 kilometre kıyı uzunluğu olan Muğla, kara ve denizde üretilen kültür balıkçılığı ile birlikte deniz ve göllerdeki dalyan balıkçılığında Türkiye lideri. 2020 yılı Türkiye deniz balıkları üretiminin yüzde 42’si ile su ürünleri ülke ihracatının yüzde 40’ı Muğla’da sağlanıyor. Muğla, 2019 yılında 129 bin 973 ton üretim ile Türkiye birincisi oldu. 67 ülkeye 74 milyon 891 bin 430 kilo çipura, levrek, alabalık ve sarıağız ihraç edilerek 373 milyon 490 bin dolar gelir elde edildi.

Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Bozan, Muğla’nın, ülkemizdeki kültür balıkçılığı üretiminin en fazla ve yoğun yapıldığı ilimiz olduğunu belirtti.

Bozan, “Türkiye’nin deniz balıkları üretimi 2019 yılında 256 bin 930 ton iken, Muğla 108 bin ton deniz balıkları üreterek yüzde 42’sini gerçekleştirdi. 2020 yılında başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere toplamda 50 ülkeye yaklaşık 77 bin 670 ton ihraç edilerek, 409 milyon 190 bin dolar döviz elde edilirken ihracatın yüzde 40 Muğla’dan sağlandı. Muğla’nın Milas ve Bodrum ilçeleri açık denizlerinde balık üretimi 2 alanda ve 109 kilometrekarelik deniz yüzeyinde toplamda 90 bin ton deniz balığı üretimi yapılıyor” dedi.

Arif Yalılı

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’nde 1971 yılında kurulan Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO) 54 bin dekarlık alana sahip. 500 ortaklı kooperatifin şu anda 80 çalışanı bulunuyor. 1986- 2002 yılları arasında yöneticilik yaptıktan sonra görevden ayrılan fakat kötü gidiş nedeniyle kayyuma teslim edilmemesi için 2017 yılında tekrar göreve geldiğini belirten Başkan Arif Yalılı, “Kooperatifimiz 700 üyeye ulaştığı dönemde 2002’de yeter artık diyerek görevden ayrıldım. Fakat gidişat kötü oldu ve üye sayımız 500’e kadar indi. Kooperatif kapatılmak durumundaydı tekrar görev aldık. Borçları kapattığımız gibi şu anda 3 milyonluk yatırımımız var. Yıllık üretimimiz 800 tona ulaştı” dedi.

İrfan Yıldırım

Gökova Körfezi’nde 5 koyun balıkçılığa kapatılmasının ardından Milas’ta tarla balıkçılığı yapmaya başlayan İrfan Yıldırım, “Kıyılardaki çiftlikler 2005-2010 yılları arasında denizi kirlettiğimiz gerekçesiyle kapatıldık. UNESCO bu kararın yanlış olduğunu belirtmesine rağmen tekrar açılmamıza izin verilmedi. Havuzlarda taban suyu olup tuzluluk oranı yüksek, bol oksijen ve mineralli saf yer altı suyu kullandığımız için burada yetişen balıklar lezzetli ve besin değeri çok yüksek. Ortalama bir işletmenin aylık elektrik maliyeti 29-25 bin lira civarında olup en büyük sıkıntımız. KDV indirimi yapılmasını istiyoruz” dedi.

Kimyadeposu.com 

Türkiye ’nin Kimya Deposu

 

-Tarım Kimyasalları kimyadeposu.com da

-Nano metal tozları kimyadeposu.com da

-Mineraller kimyadeposu.com da

-Endüstriyel Hammaddeler kimyadeposu.com da

-Yem katkı Mineralleri kimyadeposu.com da

-Maden Tuzları kimyadeposu.com da

-Potasyum Silikat kimyadeposu.com da

-Sun Shield Sıvı Kaolin kimyadeposu.com da

-Hadjin Haşere Kovucu kimyadeposu.com da

-Nanografi ürünleri kimyadeposu.com da

-Grafit kimyadeposu.com da

-Manganez Dioksit kimyadeposu.com da

-Zeolit,Sepiolit,Diyatomit,Kaolen kimyadeposu.com da

-Pars Pet Powder Hayvan Yara Tozu

-Pars Akvaryum Filtresi

-Par Vet Powder Hayvan Açık Yara Tozu

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]