Anasayfa / Genel / Magnezyum Oksit Nedir?Nerelerde Kullanılır?

Magnezyum Oksit Nedir?Nerelerde Kullanılır?

Magnezyum oksit  MgO yada diğer adıyla magnezya; periklaz olarak doğal yolla  oluşan ve bir magnezyum kaynağı olan beyaz renkli  nem çekici katı  bir mineraldir.

Magnezyum oksit, magnezyum karbonat yada magnezyum hidroksitin kalsinasyon prosesi ile  üretilir. İkincisi, spesifik olarak deniz suyu olan magnezyum klorür çözeltilerinin kireç ile muamelesi  yoluyla elde edilir:

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA DA..

Mg2 + + Ca(OH)2 → Mg(OH)2 + Ca2 +

Magnezyum oksit, mide ekşimesi ve dispepsi rahatsızlıklarını gidermek için bir antiasit olarak, magnezyum takviyesi ve kısa süreli bir müshil ilacı olarak kullanılır.

Sindirime bağlı hazımsızlık semptomlarını iyileştirmek için de kullanılır. Fakat kullanımının bazı yan etkileri vardır. Bunlar mide bulantısı yada kramp şeklinde olabilir. Müshil ilacı olarak  bir etki elde etmek için yeterli miktarlarda, uzun süreli kullanımının  yan etkileri bağırsak tıkanıklığına neden olan enterolitlerdir.

Gıda katkı maddesi olarak, bir önleyici madde olarak kullanılır. Kakao ürünleri için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından belirtilen; konserve Bezelye  ve dondurulmuş tatlılarda katkı maddesi olarak kullanılır. E kodu ise E530’dur.

Boru şeklinde olan  yapı ısıtma ekipmanlarında bir elektrik yalıtkanı olarak sık kullanılmaktadır.

Aminlerin ve amitlerin N-koruması için EtOAc içinde benzil kloroformat kullanılarak karboksibenzil  grubunun kurulumunda bir reaktif olarak kullanılmaktadır.

Isıya dayanıklı elektrik kablosunda izolasyon malzemesi olarak da kullanılır.

MgO katkısının, seramiklerde tane büyümesini etkili bir şekilde önlediği ve nano ölçekte çatlak büyüme mekanizmasını çevirerek  kırılma tokluğunu geliştirdiği gösterilmiştir.

Magnezyum bütün canlı türlerin temel gıda maddesi olarak bilinir ve sağlık alanındaki sayısız faydalarıyla son derece önemlidir. Beslenme döngüsü içindeki magnezyum eksikliği birçok sağlık problemlerine neden olmaktadır;

–       Kas kasılmaları ve titremeleri

–       Sendeleme belirtileri

–       Hızlı soluma

–       İştah kaybı ve buna bağlı birçok düzensizlikler

–       Büyüme döneminde iskelet deformasyonu ve gelişme & büyüme gecikmesi

–       Süt azalması

Bu problemlerin çözülmesi ve magnezyum eksikliğinin önlenmesi için büyükbaş hayvan ve koyunların özellikle emzirme ve otlama dönemlerinde günlük yem tüketimlerinin içerisine magnezyum oksit (MgO, Kalsine Manyezit) ilave edilmesi oldukça önemlidir.

Ayrıca Magnezyum klorofilin ana bileşenidir. Her klorofil molekülü bir magnezyum atomu bulundurur. Klorofil molekülünün yapı maddesi oluşturması nedeniyle yeterli magnezyum bulunmaması durumunda fotosentez olmaz. Bu durumda bitkide zayıf gövde, uzun saçaklı kökler, yapraklarda yukarı doğru kıvrılma ve hasat öncesi meyve dökülmesi görülecektir. Magnezyum bitkinin güneşten azami derecede faydalanmasını sağlayarak iyi gelişmesini teşvik eder. Uzun ömürlü, canlı renklere sahip sebze ve meyveler için magnezyum önemlidir. Yaprakların direncini artırarak hastalıklara karşı direnç sağlar. Özellikle yağış alan kumlu asitli topraklarda eksikliği görülür. Bu nedenlerden toprağa uygun şekilde magnezyum oksit (MgO, Kalsine Manyezit) verilmelidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA DA..

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Türkiyenin Kimya Deposu // Kimyadeposu.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 20 bin lirayı aştı

Açlık sınırı Mart’ta bir önceki aya göre 1125 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]