Anasayfa / Genel / Lignosülfonatlar nelerdir ve nerelerde kullanılır?

Lignosülfonatlar nelerdir ve nerelerde kullanılır?

Lignosülfonatlar veya sülfonatlanmış lignin suda çözünür anyonik polielektrolit polimerleridir: sülfit hamuru kullanılarak odun hamuru üretiminden yan ürünlerdir. Sülfit hamurundaki çoğu delignifikasyon, lignin bileşenlerinin çoğunu bağlayan eter bağlarının asidik bölünmesini içerir.

4 Tip Lignosülfonat vardır buna göre;

1-Sodyum Lignosülfonat: Çimento akışkanlaştırıcı olarak ve çamur sıvılaştırıcı olarak çimento endüstrisinde, işleme esnasında bağlantı ilavesi olarak dökümhanede kullanılır.

2-Kalsiyum Lignosülfonat: Çimento üretiminde ve organik tarım ürün formüllerinde kullanım alanı bulur

3-Potasyum Lignosülfonat: Çimento harçlarını akışkanlaştırıcı yapmak için kullanılan bir ajandır. Tarımda ise, bünyesinde bulunan organik madde miktarından faydalanılarak sıvı bitkisel FULVİK ASİT üretimi yapılır.

4-Amonyum Lignosülfonat: Tarımda gübre olarak kullanılır. Bitkilerin gelişmesi için gerekli azot ve kükürt ihtiyacını giderir. Asit özellikli bir gübre olduğu için nötr ve kireçli (alkali) topraklarda kullanılır. Uzun yıllar sürekli olarak toprağa verilmesi halinde topraktaki asit miktarını arttırır. Bu nedenle asitli topraklara verilmemelidir.

Daha geniş anlamda:

SODYUM LİGNOSÜLFONAT KULLANIM ALANLARI:

İnşaat sektöründe Sodyum lignosülfonat  yüksek performanslı su azaltıcı katkı maddesi olarak beton uygulamalarında kullanılır.Sodyum lignosülfonat,sertleşmiş betonun mukavemetini ve dayanıklılığını artırabilir.Beton karışımının azaltılmış formülasyon maliyeti ve artan işlenebilirliğini sağlar.Yüksek akışkanlık beton yığınlarının özel gereksinimleri için uygundur.

Seramik sektöründe Sodyum lignosülfonat  seramik bulamaç ürünlerinin deneysel uygulamasında daha iyi dağılım stabilitesi için kullanılır.Sodyum lignosülfonat  Seramik için karbon içeriğini azaltabilir,plastik kil,çamur, iyi likidite miktarını azaltabilir,verim 70%-90%, 70 dakika ila 40 dakika arasında parçalama hızını artırabilir.Sodyum ligno sülfonat,seramik endüstrisinde seramik katkı maddeleri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sodyum lignosülfonat serisi ürünler, yağ ve su gibi uyumlu olmayan iki sıvıyı emülsifiye edebilir, bunları birbirleriyle oldukça bağlı hale getirebilir. Yağ, yağ ve balmumu gibi çok çeşitli kimyasal alt tabakalar için yüksek bir adsorpsiyon afinitesi gösterir,böylece lignosulphonate emülsiyon stabilizatörleri olarak çalışabilir.Çeşitli stabilize edici maddeler arasında öne çıkan sodyum lignosülfonat, hem kireç bazlı hem de tuzlu su bazlı sıvılarda birkaç yıldır başarıyla kullanılmıştır.

Dispersan olarak sodyum ligno sulphonate iyi ısıtma stabilitesine, daha düşük lekelenme kabiliyetine sahiptir, köpürmeyi en aza indirir.

Toprak şartlandırıcı/toprak iyileştirme maddesi olarak sodyum lignosülfonat, büzülmeyi azaltmak için sıklıkla kullanılır, ancak mekanik mukavemeti oluşturduktan sonra korunur (çünkü azaltılmış miktarlarda plastik killere ihtiyaç vardır). Özellikle, kimyasal gübre granülasyonu için, düşük basınçlı ekstrüzyon altında ıslak geçmişi granülasyon haline getirebilir, tozların granüllere dönüştürülmesi için kullanılır.

Metalurji endüstrisinde, petrol endüstrisinde sondajlarda, yangın geciktirici malzemelerin prosesinde, kauçuk vulkanizasyonunda, organik polimerizasyonda, aynı zamanda hayvan yemi katkı maddeleri olarak antimikrobiyal ve koruyucu özelliklerinden dolayı kullanılabilecek mineral tozu, kimya sanayi tekstil endüstrisidir.

KALSİYUM LİGNOSÜLFONAT KULLANIM ALANLARI:

Calsiyum ligno sülfonat,seramik endüstrisinde seramik katkı maddeleri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kömür macunu imalatında.

Betonda su azaltıcı madde olarak %0,25-0,30 oranında.

Yapı ve tekstil sektöründe yapıştırıcılarda.

Kanatlı hayvan yemlerinde pelet bağlayıcı özeliğinde yararlanılır

Tarım sektöründe  pestisitleri dağıtıcı maddeler ve  gübrelerde.

Vitamin katkısı olarak kullanılır.

Tuğla imalat refrakterlerinde .

POTASYUM LİGNOSÜLFONAT KULLANIM ALANLARI

Tarım sektörü dahil olmak üzere farklı endüstriyel ürünlerde kullanılır. En fazla kullanım alanı olarak yapı kimyasallarında kullanılır.

Çimento harçlarını akışkanlaştırıcı yapmak için kullanılan bir ajandır. Tarımda ise, bünyesinde bulunan organik madde miktarından faydalanılarak sıvı bitkisel FULVİK ASİT üretimi yapılır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 20 bin lirayı aştı

Açlık sınırı Mart’ta bir önceki aya göre 1125 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]