Anasayfa / Dünya / Kuzu desteği yeniden gündemde

Kuzu desteği yeniden gündemde

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uzun zamandır gündemde olan kuzu desteği ile ilgili yeniden bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. Küçükbaş hayvan sayısını artırmak ve erken kuzu kesimlerinin önüne geçmek için üreticiye hayvan başına destek verilmesi amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Faruk Çelik döneminde gündeme alınan ancak destekleme bütçesinde kaynak ayrılamayan kuzu desteğiyle ilgili olarak yeniden bir çalışma başlattı. Anaç koyun keçi desteğinin yanında dişi kuzuları belli bir döneme kadar kesmeyerek sürüye katan yetiştiriciye hayvan başı destek verilmesi öngörülüyor.

Küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak ve hayvan sayısını artırmak için dişi kuzu başına önemli bir destek verilmesi amaçlanıyor. Üzerinde yapılan çalışmaya göre, bir sefere mahsus dişi kuzu başına 100 lira verilmesi öngörülüyor.

Bilindiği üzere anaç koyun keçi desteği olarak üreticiye, hayvan başına 25 TL destek ödemesi yapılıyor. Dişi kuzunun da destek kapsamına alınması küçükbaş hayvancılığa olan ilgiyi artırması bekleniyor.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

“Tarımda uzun vadeli, ulusal politikalara ihtiyacımız var”

Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, tarım sektörüne yönelik yaptığı değerlendirmede tarım sektöründe uzun vadeli ve ulusal politikalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]