Anasayfa / Genel / Küresel şeker fiyatlarında Tayland baskısı artabilir

Küresel şeker fiyatlarında Tayland baskısı artabilir

Tayland hükümetinin yurt içinde arz dengesini korumak ve kaçakçılığı önlemek gerekçesiyle şekerle ilgili yeni önlemler almasının ardından, sektör temsilcileri şeker ihracatının sekteye uğrayabileceği konusunda endişeleniyor.

Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük şeker ihracatçısı olan Tayland, geçen hafta şekeri kontrollü bir ürün olarak sınıflandırdı. Bir tonun üzerindeki şeker ihracatları için hükümet onayı şartı getirilen ülkede, bazı tüccarlar söz konusu tedbirin teslimatları yavaşlatabileceğini söylüyor.

Taylandlı ihracatçılar, şeker ticaretine yönelik kontrollerin ihracat pazarında güven kaybı yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

Reuters’in hberine göre, Tayland’ın şeker ihracatındaki olası gecikme ve aksamalar, 12 yılın en yüksek seviyesine yakın işlem gören küresel şeker fiyatları üzerinde daha fazla baskı yaratabilir.

Kuraklıktan olumsuz etkilenen Tayland’ın şeker üretiminde düşüş bekleniyor.

Geçen yıl 7.69 milyon ton şeker ihracatı gerçekleştiren Tayland’ın resmi verilerine bu yıl 8 milyon ton şeker üretimi öngörülüyor. Söz konusu üretimin 2.5 milyon tonu yurt içi tüketim, geri kalan 5.5 milyon tonunun ise ihraç edilmesi gündemde.

Hakkında

Diğer Haber

İstanbul Boğazı gemi trafiğine saat 16.00’dan itibaren yeniden açılacak

Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü, olumsuz hava koşulları nedeniyle dün akşam saatlerinde askıya alınan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğinin saat 16.00'dan itibaren yeniden başlatılacağını bildirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]