Anasayfa / Ekonomi / Koronavirüs sonrası çekildikçe elleri dezenfekte eden kuka tespihlere ilgi arttı

Koronavirüs sonrası çekildikçe elleri dezenfekte eden kuka tespihlere ilgi arttı

Kütahya’da senelerdir tespih satışı yapan Selahattin Mazılı, koronavirüs salgını sonrası en fazla Mısır’dan ithal edilen kuka isimli tespihi sattığını ifade etti. Mazılı, kuka tespihin çekildikçe elleri dezenfekte ettiğini dile getirdi.

Kütahya Kent Merkezi Ulu Cami Caddesi üzerindeki tarihi han binasında tespih satışı yaptığını belirten Selahattin Mazılı, “Bilindiği gibi, koronavirüs tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Uzmanlarımızca salgına yakalanmamak için ellerin sıkça yıkanması dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtiliyor. Mısır’dan ithal ettiğimiz kuka cinsi tespih, tarihten günümüzü dek ellerdeki mikropları öldürdüğü uzmanlar tarafından saptama edilmiştir. Biz de tespih satıcıları olarak bu hususu müşterilerimize durmadan anlatıyoruz. Koronavirüs salgını sonrası en fazla kuka cinsi tespihler satılıyor. Bu tespitlerin fiyatı 20 TL’den başlıyor” biçiminde konuştu.

Koronavirüs sonrası çekildikçe elleri dezenfekte eden kuka tespihlere ilgi arttı

“OSMANLI’DA ANTİBAKTERİYEL OLARAK KULLANILMIŞTIR”

Tespihin fazla eski zamanlardan beri kullanılan bir aksesuar olduğunu anlatan Mazılı, “Kuka tespih öteki tespihlerden ayrı olarak ağacı gövdesi veya parçalarından yok kuka ağacının meyvesinden yapılmaktadır. Kuka ağacının meyvesi Hindistan cevizine benzer ve tropikal bir meyvedir. En manâlı özelliği mikropları kırmasıdır. Ülkemiz iklimine yerinde olmadığından nedeniyle Türkiye’de kuka ağacı yetişmiyor. Kuka, Mısır’da yetişiyor. Osmanlı döneminde kuka tespihi antibakteriyel olarak kullanmışlardır. Hatta eski bir Osmanlı fermanında bir bey hekimlerin kuka tespih kullanmasını gerekli hale getirmiş, kuka tespih kullanmayan doktorların hasta odasına girmesine müsade vermemiştir” diye konuştu.

Koronavirüs sonrası çekildikçe elleri dezenfekte eden kuka tespihlere ilgi arttı

“20 TL’YE SATIN ALDIĞIM TESPİHLE ELLERİMİ DEZENFEKTE EDECEĞİM”

Tespih satıcısı Selahattin Mazılı’nın tezgahından kuka isimli tespih satın bölge İsmail Şeran, “Burada elleri doğal olarak dezenfekte eden tespih varmış, onu satın almaya geldim. 20 TL’ye satın aldığım tespihi çekerek, ellerimi dezenfekte edeceğim” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs sonrası çekildikçe elleri dezenfekte eden kuka tespihlere ilgi arttı

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]