Anasayfa / Ekonomi / Kış turizmindeki göz bebeğine kahreden ilgisizlik

Kış turizmindeki göz bebeğine kahreden ilgisizlik

Mersin ’in Tarsus ilçesi sınırlarında yer alan kış turizmine kazandırılması için 20 yıl önce ilk adımları atılan Karboğazı Turizm Bölgesi kaderine terk edildi. 20 yıl önce ilk adımları atılan projede telekomünikasyon, su, elektrik altyapısının dışında meteoroloji istasyonu da kurulmasına rağmen kayak merkezi konusunda bir adım atılmayarak tek çivi çakılmadı.

Yılın 12 ayı karın eksik olmadığı Torosların kalbi bölgeyi inceleyen iş insanları, 20 yıldır rafta bekleyen proje konusunda gerekli yatırımları yapması için hükümete çağrıda bulundu.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin ve Yönetim Kurulu üyeleri Karboğazı Turizm Bölgesi ’nde incelemede bulundu. İnceleme gezisine Kayak Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Ali Güngör, Gülek Mahallesi Muhtarı Tuncay Seyrek ’te katıldı.

Yapılan incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Hasan Engin, Karboğazı ’nın doğa tabanlı turizm açısından Türkiye ’nin en gözde yerlerinden birisi olduğunu söyledi. Projenin  MESİAD ’ın ve Mersin ’in projesi olduğunu belirten Başkan Engin “Mersin ’in 20 yıllık projesi olmasına rağmen gelinen noktada maalesef elde edilen bir şey yok. Yazık, çok yazık” dedi.

Başkan Hasan Engin, kayak turizmi açısından Türkiye ’nin en uygun bölgelerinden olan Karboğazı ’ nın turizme kazandırılması çağrısında bulunarak, “Turizm Bakanlığı tarafından tüm işlemleri tamamlanan bu doğa harikası bölgeye bir an önce kamu-özel yatırımcıların davet edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye ’nin neredeyse kar yağan her bölgesine kayak tesisleri yapılmasına rağmen Karboğazı ’nın sadece yolunun yapılıp, yüksek gerilim hatlarının çekildiğini hatırlatan Başkan Hasan Engin, “Onun dışında pek bir şey yapılmadı.

Türkiye ’nin her tarafında kayak tesisleri var. Teleferik tesisleri var. Kahramanmaraş ’ta, Gaziantep ’te, Sivas ’ta, Elazığ ’da, yakın bölgemiz Erciyes ’te Ermenek ’te var. Fakat Torosların kalbi olan bu bölgede, Karboğazı Turizm, Gelişim, Kültür Bölgesi olan bu bölgede henüz temel atma gibi bir durum olmadı. Projelerimizin 100.000 ’lik, 25.000 ve 5.000 ’lik planları bitirildi, 1.000 ’lik planlarda takıldık”  ifadelerinde bulundu.

2006 yılında Turizm Bölgesi ilan edilen 21 bin hektar alana sahip Karboğazı Turizm Bölgesi ’ nin 1.000 ’lik planlarının çalışmalarının da Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Başkan Engin şöyle devam etti:  “O çalışmaların da tamamlanması ile birlikte, Mersin Milletvekillerinin, Mersin Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve tüm yerel yöneticilerin projeyi sahiplenmesi ve bu doğa harikası bölgeye el atması gerekiyor. Buraya kamu-özel tüm turizmcilerin mutlaka getirilmesi gerekiyor.”

Karboğazı ’nın tüm jeolojik, meteorolojik raporları tamamlanan, Alp disiplinine uygun 2 ayrı pisti bulunduğunu anlatan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin şunları söyledi:
“Karboğazı ’nın hemen arkasında 2.etap olarak hazırlanan Elmalı Boğazı Projesi var. Orası da doğa harikası. Bu bölge Mersin, Adana, Osmaniye, Antalya, Niğde, Gaziantep, Kahramanmaraş bölgesine hâkim olacak, orada ki doğa ve turizm severleri bu bölgeye çekecek bir yapıya sahip.

Buraya alternatif turizm alanları yaratılmasını istemiyoruz. Bu bölge Turizm Bakanlığı tarafından tüm çalışmaları bitirilmiş durumda. İçme suyu ve ulaşım sorunu yoktur. Mersin ’de farklı noktalarda 7 tane turizm bölgemiz var. Ama en önde gelen doğa tabanlı projemiz burası. Yanında engel teşkil edecek hiçbir handikapı olmayan bir bölge. Ne sanayi tesisleri, ne nükleer tesisleri olan bir bölge. Ulaşımın çok kolay olduğu bir noktada. Aynı zamanda tarihi ve Türkiye ’nin her tarafında bilinen bir bölge. Bu projenin zaman kaybetmeksizin kamu-özel tüm yatırımcılara sunulması gerekmektedir.”

Kayak Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Ali Güngör ise Mersin Kayak Kulübü ’nün 2015 yılında kurulduğunu ve tüm sporcularının eğitimlerinin Karboğazı ’nda aldığını belirterek, şöyle dedi:
“Sporcularımızın arasından Türkiye 2. ’liği elde eden arkadaşlarımız var. Adeta cennet diyebileceğimiz bu bölgenin bir an önce hem biz kayak sporuna gönül verenlere hem de Türkiye ’ye kazandırılmasını istiyoruz.”

Gülek Mahallesi Muhtarı Tuncay Seyrek ise şöyle konuştu:
“Yıllardır ilgi bekliyoruz. İnşallah ilerleyen günlerde burayla alakalı yaz-kış turizmiyle ilgili güzel gelişmelerin olacağını umut ediyoruz. Bunun için yetkililerden destek bekliyoruz. Bu güzellikler diyarının bir an evvel turizme kazandırılmasının hem bölgeye hem de Türkiye ’ye faydalı olacağına inanıyorum.”

Mersin ’e 120, Adana ’ya 100, Çukurova Bölgesel Havalimanı ’na 80, Tarsus ’a 60, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Bölgesi ’ne 80, Niğde ’ye 100 kilometre mesafede yer alan bu bölge; 2006 yılında turizm bölgesi ilan edildi. Bölgenin telekomünikasyon, su, elektrik altyapısının dışında meteoroloji istasyonu da kuruldu.

Ayrıca bölgenin yakınından geçen bir demiryolu da mevcut. Karboğazı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ’nin Akdeniz Bölgesi ’ndeki 5-6 kentin 5 milyon civarındaki nüfusuna hitap edecek kış ve kayak turizm merkezi konumuna ulaşması hedefleniyor.

Bölgede 3 bin 500 metreye kadar uzanan büyük bir pist ve bu pistin yanında 6-7 farklı boyutlarda küçük pist hizmet verecek konuma ulaştı. Bölgenin en büyük avantajı olarak Adana, Mersin ve Niğde ’ye birer saat uzaklıkta olmasıdır. Bu sayede turizm yatırımcısı, konuklarını birer saatlik uzaklıktaki bu kentlerde termal, deniz ve güneş turizminden de faydalandırabilecektir.

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Mika’nın Kullanım Alanları

TermoPlastiklerde Mika:Doğrudan mekanik özelliklere etki ederek ; termal genleşme katsayısını azaltır büzülmeyi engeller. Buda boyutsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]