Anasayfa / çevre / Kırşehir’de Şarbon Paniği! Hayvan Giriş Çıkışları Yasaklandı

Kırşehir’de Şarbon Paniği! Hayvan Giriş Çıkışları Yasaklandı

Kırşehir’in Mucur ilçesinde bir mandırada 11 hayvan şarbon hastalığından telef oldu. Bölge karantinaya alınarak, hayvan giriş çıkışı yasaklandı.

Kırşehir’in Mucur ilçesinde bir mandırada 11 hayvan şarbon hastalığından telef oldu. Bölge karantinaya alınarak, hayvan giriş çıkışı yasaklandı.

Kırşehir’in Mucur ilçesinde bir mandırada 11 hayvan şarbon hastalığından telef oldu. Bölge karantinaya alınarak, hayvan giriş çıkışı yasaklandı. Ölen hayvana temas eden bir kişinin elinde yaralar çıkınca hastaneye kaldırıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yücekaya, gerekli tedbirlerin alınarak mahalledeki hayvanların aşılandığını açıkladı.

Kırşehir’in Mucur ilçesinin Şatıroğlu Mahallesi’nde bir mandıradaki 8’i büyükbaş 11 hayvanın hastalanıp ölmeye başlaması üzerine, ilçe Tarım ve Orman müdürlüğü harekete geçti.

Ölen hayvanlardan alınan numuneler Ankara götürülüp incelendi.

Hayvanların şarbondan öldüğü tespit edilince de mandıradaki diğer hayvanlar aşılandı.

MAHALLE KARANTİNA ALTINA ALINDI

Mucur Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yücekaya, olayın ortaya çıkmasının ardından gerekli önlemlerin alındığını belirterek şunları söyledi: “Arkadaşlar numune aldılar. Ankara’ya götürdüler. Sonuç belli olunca akşamdan aşılamaya başladık. 8’i büyük baş, 3’ü küçük baş toplam 11 hayvan telef oldu. Aşılama işlemi sadece bu ağılda değil çevredeki diğer ağıllarda da tedbir amaçlı yapıldı. Hatta başka mahalleden geçmiş olsuna gelen ve ağıra giren vatandaşları da tespit ederek hayvanlarını aşıladık. Aşılama işlemleri devam ediyor. Mahalleye hayvan giriş çıkışın yasakladık. Sağlık müdürlüğü ve emniyet güçlerimizin de konudan bilgisi var. Biz aşılama yaptıktan sonra ölümler durdu” dedi

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan: Gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot basma var

Enflasyonun artışıyla birlikte 500 liralık banknotların gerekliliği tartışma konusu olmuş ve bununla ilgili çalışmaların yapıldığı iddia edilmişti. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, konuya ilişkin "Şu an gündemimizde ne sıfır atma ne de 500 liralık banknot basma vardır" diye konuştu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]