Anasayfa / Haberler / KİLOSU BİN LİRA OLAN STEVİA BİTKİSİ YETİŞTİRECEKLER

KİLOSU BİN LİRA OLAN STEVİA BİTKİSİ YETİŞTİRECEKLER

Mersin’in Erdemli ilçesinde, ana vatanı Güney Amerika olan, halk arasında ‘Şeker otu’ olarak bilinen ve kurusunun kilosu bin liraya satılan bitkinin üretimine başlandı.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, ana vatanı Güney Amerika olan, halk arasında ‘Şeker otu’ olarak bilinen şekerden 30 kat daha tatlı doğal bir bitki olan ‘Stevia’ bitkisinin üretimine başlandı.

Oda Başkanı Rasim Şahin, kendi bünyelerindeki fidanlık üretim merkezinde üretim merkezi sorumlusu Mustafa Yılmaz’dan bilgi aldı. Şahin, özellikle diyabet hastalarının kullandığı bitkinin üretimine başladıklarını belirterek, “Sınırlı sayıda yaptığımız üretim çalışmaları başarı ile sonuçlandı.

Diyabet hastalarına bir müjde olarak yaptığımız bu çalışmalarımız hayırlı olsun. Erdemli’de ilk defa üretimine başlanılan bitki şeker hastalarının çok kullandığı bir bitkidir.” dedi.

KÜÇÜK BİR PARÇASI YETİYOR

Şekerden 30 kat daha tatlı olan ve sıfır kalori içeren şeker bitkinin çok güçlü bir tatlandırıcı olduğunu ifade den Tarım Danışmanı Yılmaz ise şunları söyledi:

“Şeker otu gelecek yıllarda büyük bir kitle tarafından kullanılması beklenen bir bitki. Şu anda fidanlığımızda deneme ürünlerimizi elde ettik. Bitki 25-30 santim boyuna geldiği zaman hasat yapılır ve kurutulduktan sonra küçük bir parçası dahi çok güçlü tatlandırıcı özelliğine sahiptir.

KURUSUNUN KİLOSU BİN LİRA

Şu anda fidanının 2 tanesi 39 TL’den satılıyor. Kurutulduktan sonra kilosunun yaklaşık bin TL’den satılabilen bu bitki, özellikle pastanelerin imalathanelerinde tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. İnşallah üretimini kısa zamanda arttıracağız. Fidanlık merkezimizde vatandaşlara torbalarda satışa sunulacak.”

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

CHP’li Gürer: “Soğan üretimi, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle sıkıntılı bir sürece girdi”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soğan üretiminin, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle sıkıntılı bir sürece girdiğini söyledi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]