Anasayfa / Ekonomi / Kaz Dağları ’nda altın arayan Alamos Gold, devletten tazminat alarak sahadan çekildi

Kaz Dağları ’nda altın arayan Alamos Gold, devletten tazminat alarak sahadan çekildi

Kaz Dağları ekosisteminin içinde yer alan, Çanakkale ’nin tek ve alternatifsiz su kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzası üzerindeki maden çalışmasını yapan Kanadalı Alamos Gold şirketi, kestiği 195 bin ağacın ardından devletten tazminat alarak sahadan çekildi.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre, sendika heyetiyle bölgede incelemelerde bulunan Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, “Ruhsat süresi bir yıl uzatılan ve ruhsatı yenilenmeyen şirket, sahayı teslim alırken taahhüt ettiği koşulları yerine getirmeden sahayı teslim etti” dedi.

“Maden sahasının eski halini alması yıllar sürecek. Alamos Gold uluslararası tahkim yasası gereği tazminat alarak sahayı terk ediyor” diyen Durmuş, “Şirket kendi masraflarını da devlete ödetiyor, sıyırdığı canlı toprağı dahi yerine dökmeden gidiyor. Verdiği zarar yetmezmiş gibi, tazminat alması kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Bu aşamadan sonra Kirazlı, maden faaliyetlerine tamamen kapatılmalı ve konunun uzmanlarının rehberliğinde rehabilitasyon çalışmalarına acilen başlanmalıdır.
Alanın başka bir şirkete, yaratılan yıkıma kaldığı yerden devam edebilmesi için teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.+

— Kazdağları Kardeşliği (@KazdaglarK) October 29, 2020

Maden sahasındaki şantiye binaları ve iş makinelerinin tamamının saha içindeki şekliyle teslimatının yapıldığına dikkat çeken Durmuş, “Alamos ’un böyle bırakıp gitmesi düşündürücü. Bu sahaya yakın yerlerde Halilağa Bakır Madeni projesi için Koza Madencilik ve Cengiz İnşaat ’ın ruhsat alanı olması, Alamos ’un çekildiği sahanın Cengiz veya Koza ’ya devredileceği söylentilerini artırdı” ifadesini kullandı.

Sendika Başkanı, “Kaygımız, millete küfreden adamın, burayı alarak mahvetmesi” diye konuştu.

Geldikleri gibi giderler @BigaDogu
Expenses like they come @AlamosGoldInc #kazdaglarıhepimizin

— KazDağlarıSavunması (@KazDagSavunmasi) October 29, 2020

Geçen sene Ekim ayında Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayarak 195 bin ağacın kesilmesine yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin sona eren ruhsatını yenilenmediği açıklanmıştı.

Şirket, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Hakkında

Diğer Haber

KOBALT SÜLFAT VE KULLANIM ALANLARI

Kobalt Sülfat geviş getiren hayvanlar, yani sığır, koyun, Keçi için hayati öneme sahiptir. Kobalt Sülfat, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]