Anasayfa / Haberler / Karbonhidrat mı yoksa protein mi daha sağlıklı?Uzun yaşamın sırrı hangisinde saklı

Karbonhidrat mı yoksa protein mi daha sağlıklı?Uzun yaşamın sırrı hangisinde saklı

Eğer düşük karbonhidratlı besleniyorsanız, tükettiğiniz et miktarını kesinlikle hafife almamanız gerekiyor. Zira uzmanlar abartılı et tüketimine karşı özellikle uyarıda bulunuyor.

Son bilimsel araştırmalar protein gereksinimini nişastalı yiyecekler yerine baklagiller ve kabuklu yemişler gibi sebzeleri tüketerek karşılayan insanların, kırmızı ya da beyaz etle beslenen bireylere göre daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Boston’da bulunan Brigham & Kadın Hastanesi’nde yapılan araştırmayı yürüten Dr. Sara Seidelmann, sağlıklı yaşam ve zayıflama stratejisi olarak karbonhidratın yerine protein veya yağ tüketmenin her geçen gün daha popüler hale geldiğine işaret ediyor.

Ancak ellerindeki verilerin başka bir gerçeğe işaret ettiğini belirten Dr. Seidelmann, “Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaygın olan hayvan etine dayalı düşük karbonhidratlı beslenme alışkanlığının yaşam ortalamasının düşmesiyle ilişkilendirilebileceğini ve bu tür beslenmenin teşvik edilmemesi gerektiğini gösteriyor.” diye konuştu.

Dr. Seidelmann’ın araştırma ekibi pek çok durumda olduğu gibi beslenme alışkanlıkları açısından da “ölçülü olmanın” anahtar kavram olduğuna işaret ediyor. Buna göre makul miktarda karbonhidrat alan insanlar, hiç karbonhidrat tüketmeyen ya da sadece karbonhidratlı gıdalarla beslenenlerden daha uzun yaşıyor.

Başka bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan Kanada Nüfus Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nden Andrew Mente ve Salim Yusuf ise “The Lancet Public Health” adlı tıp dergisinde yayınlanan makalelerinde şu ifadelere yer verdi: “Varılan sonuçlara göre meyve, sebze, baklagiller, tam tahıl ürünleri, fındık, balık, süt ürünü ve işlenmemiş etlerin makul miktarda bulunduğu beslenme biçimlerini ‘dengeli beslenme’ olarak değerlendirmek mümkün.”

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]